Geçersiz orijinallik etiketi kullanımına ceza... -Özdoğanay Bilgisayar, sökülmüş ikinci el…

  • Yazı boyutu
Geçersiz orijinallik etiketi kullanımına ceza...
     -Özdoğanay Bilgisayar, sökülmüş ikinci el…

Geçersiz orijinallik etiketi kullanımına ceza... -Özdoğanay Bilgisayar, sökülmüş ikinci el Microsoft Orijinallik Etiketlerini kullanmaktan ötürü suçlu bulundu

Özdoğanay Bilgisayar sökülmüş, ikinci el Microsoft Orijinallik Etiketlerini (COA) kullanmaktan ötürü suçlu bulundu.
     Microsoft Türkiye açıklamasına göre, Microsoft, ülke ekonomisine zarar veren korsan yazılım ile mücadele konusundaki çalışmalarını sürdürüyor. İkinci el Microsoft Orijinallik Etiketlerini kullanmaktan ötürü verilen ceza kararları Türkiye'de yasal olarak hizmet veren ve satın alan kişilerin korunmasına katkı sağlıyor.
     Özdoğanay Bilgisayar San. ve Tic. Ltd. Şti.'ye karşı açılan ceza davasında, İstanbul 2. Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesi sökülmüş ikinci el COA etiketine sahip olmanın geçerli bir lisanslı yazılım kullanıldığı anlamına gelmeyeceğini, bu tarz bir kullanımın Microsoft'a ait olan telif haklarını ihlal edeceğine karar verdi.
     Son zamanlarda bazı firmaların lisanslı yazılım olduğu izlenimini vermek adına, birlikte verildiği donanım üzerinden sökülerek üzerinde tahrifat yapılan COA etiketlerini sahte veya başka markalara ait orijinal kurtarma CD'leri ile beraber yine sahte kullanım kılavuzu iliştirerek yeniden paketleyip sattıkları tespit edilmişti.
     Bu teşebbüsler Microsoft'un 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda sayılan telif haklarını ihlal ettiği gibi, Türk Ceza Kanunu kapsamında özel evrakta sahtecilik ve basit nitelikte dolandırıcılık olarak da kabul ediliyor.
     Her yıl Türkiye'de farkında olmadan edindikleri sahte yazılımlardan etkilenen birey ve şirketlerin sayısının arttığına dikkati çeken Microsoft Türkiye Telif Hakları Müdürü Ozan Öncel, şu değerlendirmeyi yaptı:
     "Gerçek lisanslı yazılım satan dürüst satıcılar yaşanan bu gelişmeler nedeniyle haksız bir rekabetle mücadele etmek zorunda kalarak dezavantajlı duruma düşüyorlar. Bu da tüm ekonomi üzerinde olumsuz bir etki yaratıyor. Birçok kullanıcı ve yasal iş ortağımız bize sahte yazılım konusunda şikayetlerle geliyor, sektör ve hükümetin bu konuda harekete geçmesi gerektiğini söylüyor. Microsoft Türkiye olarak müşteri ve iş ortağı ekosistemini, yazılım korsanlığıyla ilgili tehdit ve kayıplara karşı korumaya kararlıyız. Amacımız, müşterilerimizin kandırılarak Microsoft yazılımının lisanssız kopyaları bulunan bilgisayarların satın aldığı bu tip olayların önüne geçilmesi."
    
    
    

Bu haberi 339 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir