Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu'nun ilk etap finansmanı -Otoyol Yatırım ve İşletme AŞ Üst…

  • Yazı boyutu
Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu'nun ilk etap finansmanı
     -Otoyol Yatırım ve İşletme AŞ Üst…

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu'nun ilk etap finansmanı -Otoyol Yatırım ve İşletme AŞ Üst Yöneticisi Batum: "Söz konusu tutarın yüzde 50'si (1 milyar 350 milyon ABD Doları) öz kaynaktan, yüzde 50'si krediden karşılanacaktır" -"Kredi kuruluşlarınca temel şartlar dokümanı 13 Eylül 2012'de imzalanmıştır"

Otoyol Yatırım ve İşletme AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Yavuz Batum, yapımını üstlendikleri Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu'nun ilk etap finansmanının yüzde 50'sinin (1 milyar 350 milyon ABD Doları) öz kaynaktan, yüzde 50'sinin krediden karşılanacağını, çeşitli bankaların yer aldığı kredi kuruluşlarınca temel şartlar dokümanının 13 Eylül'de imzalandığını bildirdi.
     Batum, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu'nun finansman teminine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay ortak girişimi tarafından kurulmuş olan Otoyol Yatırım ve İşletme AŞ tarafından yürütülmekte olan Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dahil) YİD otoyolu projesi ile yaklaşık 3 kilometre uzunluğundaki asma köprü dahil 421 kilometre otoyol yapımının öngörüldüğünü hatırlattı.
     Projenin finansmanında ilk etapta toplam yatırım tutarı 2 milyar 700 milyon ABD Doları olan ve asma köprüyü de içeren Gebze - Orhangazi kesiminin finansmanın sağlanmasının planlandığını dile getiren Batum, şunları ifade etti:
     "Söz konusu tutarın yüzde 50'si (1 milyar 350 milyon ABD Doları) öz kaynaktan, yüzde 50'si (1 milyar 350 milyon ABD Doları) krediden karşılanacaktır. Oluşturulan model ile özellikle dış finansman piyasalarındaki dalgalanmalar göz önüne alınarak, yüksek öz kaynak katkısıyla birlikte Türk bankacılık sektörünün önde gelen temsilcileriyle finansman sürecine hız kazandırmak amaçlanmıştır.
     Bu kapsamdaki çalışmalar hızla belirli bir aşamaya getirilmiş, Akbank, Finansbank, T. Garanti Bankası, T. Halk Bankası, T. İş Bankası, T. Vakıflar Bankası, T.C. Ziraat Bankası ve Yapı Kredi Bankası-ndan oluşan kredi kuruluşlarınca finansman paketinin temel ticari ve yapısal unsurlarını içeren temel şartlar dokümanı (term sheet) 13 Eylül 2012 tarihinde imzalanmıştır."
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir