GCM Menkul Kıymetler AŞ Genel Müdürü Alper Nergiz: "Fitch'in dışında diğer uluslararası kredi…

  • Yazı boyutu
GCM Menkul Kıymetler AŞ Genel Müdürü Alper Nergiz:
  "Fitch'in dışında diğer uluslararası kredi…

GCM Menkul Kıymetler AŞ Genel Müdürü Alper Nergiz: "Fitch'in dışında diğer uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'nin notunu yatırım yapılabilir seviyeye çıkarmasını cari açık performansı belirler" -"Yeni pazarlardaki ticaret hacmi artırılabilirse, 2013 hedefleri daha rahat yakalanabilir"

GCM Menkul Kıymetler AŞ Genel Müdürü Alper Nergiz, Fitch'in dışında diğer uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'nin notunu yatırım yapılabilir seviyeye çıkarmasını cari açık performansının belirleyeceğini belirtti.
     Alper Nergiz, yaptığı değerlendirmede, 2012 yılında global piyasalardaki olumsuz gidişata rağmen Türkiye'nin ekonomik anlamda iyi bir yıl geçirdiğini dile getirerek, "Türkiye 2012 yılında yüzde 3 seviyesinde büyüme rakamı ile istikrarını sürdürürken, 2013 yılı büyüme tahminimiz ortalama yüzde 4,5 seviyelerinde gerçekleşecek. Türkiye için sürdürülebilir büyümede en büyük etken olan düşük enflasyon rakamlarının Orta Vadeli Programda (OVP) 2013 yılı için yüzde 5,3 seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor. Ancak Merkez Bankası 2013 hedefini yüzde 5 olarak belirlemiştir. Bizimde tahminiz de yüzde 5 seviyesinde. Uluslararası petrol ve emtia fiyatlarında büyük yükselişler olmazsa hedefler rahat yakalanır. Eğer hedeflenen bu seviyeler tutturulabilirse, faiz oranlarının düşük seyri devam edecek, bu da büyümeyi olumlu yönde etkileyecek" ifadelerini kullandı.
     Yeni yılda not artırımı beklentisinin sürdüğüne dikkati çeken Nergiz, not artırımının gerçekleşmesi durumunda Türkiye'nin cazibe merkezi olacağını, yeni yatırımların gelebileceğini, bunun da işsizlik rakamlarında gerilemeyi sürdürülebilir kılacağını ve işsizlik rakamlarının yüzde 8,5 - 8,9 arasında olabileceğini belirtti.
     Nergiz, şunları kaydetti:
     "Fitch'in dışında diğer uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'nin notunu yatırım yapılabilir seviyeye çıkarmasını cari açık performansı belirler. Makro verilerin pozitif sürmesini beklediğimiz 2013 yılında diğer derecelendirme kuruluşlarının da not artırım olasılığı yüksek."
    
     -"Yeni pazarlardaki ticaret hacmi arttırılabilirse, 2013 hedefleri daha rahat yakalanabilir"-
    
     Avrupa'daki kötü gidişatın ihracatının yarısını o bölgeye gerçekleştiren Türkiye'yi zora sokabileceğine işaret eden Nergiz, "İhracat 2013 yılında 160-170 milyar dolarları zorlayacaktır. İhracatın yarıya yakını Avrupa ülkelerine yapılıyor. Bu bölgenin önümüzdeki yıl büyüme beklentileri düşük olduğu için; yeni pazarlardaki ticaret hacmi artırılabilirse, 2013 hedefleri daha rahat yakalanabilir. Bu açıdan 2013 yılındaki ilk yurt dışı gezisi 300'e yakın iş adamıyla Afrika'ya yapıldı" dedi.
     Türkiye ekonomisinin önündeki en zorlayıcı konulardan biri olan cari açıkta enerji bağımlılığını vurgulayan Nergiz, şunları belirtti:
     "2013 yılı ocak ayında açıklanan cari açık verisine göre; ocak-kasım döneminde kaydedilen cari işlemler açığı, geçen yılın aynı dönemine göre 25 milyar 135 milyon dolar azalarak 45 milyar 242 milyon dolara geriledi. Bu gelişmede dış ticaret açığının 21 milyar 677 milyon dolar azalarak 60 milyar 688 milyon dolara gerilediği gözlemlenmiştir."
     Cari açığın büyümesinde en büyük etkenin enerji kaynaklarında dışa bağımlılık oranındaki yükseklik olmasına dikkati çeken Nergiz, "Enerji ithalatının cari açığa oranı yüzde 45 gibi yüksek bir oranda seyrettiğini ve önümüzdeki yıl uluslararası piyasalarda petrol ve doğalgaz fiyatları beklentilerin üzerinde artmadığı takdirde cari açık rakamlarının alınan yapısal tedbirlerin de etkisiyle geçen yılki seviyelerin üstüne çıkmayacağını söyleyebiliriz" dedi.
    
    
    

Bu haberi 152 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir