Gazprom ile PGNİG doğalgaz fiyatında anlaştı

  • Yazı boyutu
Gazprom ile PGNİG doğalgaz fiyatında anlaştı

Gazprom ile PGNİG doğalgaz fiyatında anlaştı

Gazprom ile Polonya doğalgaz şirketi PGNİG SA arasında doğalgaz fiyatında konusunda anlaşma sağlandı.
     Gazprom'dan yapılana yazılı açıklamada, Gazprom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aleksander Medvedev ile PGNİG SA Yönetim Kurulu Başkanı of Graxyna Piotrowska-Oliwa arasında Varşova'da çalışma toplantısı yapıldığı belirtildi.
     Toplantıda, Polonya'ya yönelik doğalgaz tedarik sözleşmesindeki fiyatların uyarlanması konusunda anlaşmaya varıldığı bildirilerek, bu sözleşmeye ek olarak Yamal-Avrupa Boru Hattı'ndan sağlanan doğalgazın fiyatında uyarlama öngören bir anlaşmanın da imzaladığı, buradaki fiyatın doğalgaz ve petrol ürünlerinin güncel piyasa fiyatları dikkate alınarak oluşturulduğu kaydedildi.
     Söz konusu anlaşmada, doğalgaz ticaretinin uzun vadeli sözleşme, al ya da öde ilkesi ve petrole endeksli doğalgaz fiyatları gibi temel ilkelerin korunduğu kaydedilerek, Polonya piyasasının güncel durumu göz önünde bulundurularak spot bileşenin sözleşmeye doğrudan eklenmediği ifade edildi.
    
     -Gazprom 2022 yılına kadar Polonya'ya gaz tedarik edecek-
    
     PGNİG, Polonya'nın petrol ve doğalgaz sahalarının geliştirilmesi, enerji kaynaklarının üretimi, depolama ve taşıma, petrol ve doğalgaz iletim ağlarının kurulması ve genişletilmesi ile doğalgaz ihracat ve ithalatı alanlarında faaliyet gösteren en büyük petrol şirketi konumunda bulunuyor.
     Gazprom, geçen yıl Polonya'ya 10,25 milyar metreküp doğalgaz sağladı.
     Bu arada, Gazprom'un Polonya'ya yönelik doğalgaz tedariki konusundaki sözleşmesi 2022 yılına, Rus doğalgazının Polonya'dan transit geçişine ilişkin sözleşme ise 2019 yılına kadar geçerli olacak.
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir