Gazprom ile BASF karşılıklı varlık devri konusunda anlaştı

  • Yazı boyutu
Gazprom ile BASF karşılıklı varlık devri konusunda anlaştı

Gazprom ile BASF karşılıklı varlık devri konusunda anlaştı

Gazprom ile BASF karşılıklı varlık devri konusunda anlaştı.
     Gazprom'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Moskova'da bulunan Gazprom genel merkezinde, OAO Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Aleksei Miller ile BASF SE Yönetim Kurulu Başkanı Kurt Bock, Urengoi petrol ve doğalgaz kondensat sahasının Asimov oluşumunun geliştirilmesine ilişkin ortak proje çerçevesinde, belli varlıkların karşılıklı devrinin temel koşullarını öngören yasal olarak bağlayıcı temel bir anlaşma imzaladı. Nihai anlaşmanın, 2013 yılında imzalanması bekleniyor.
     Söz konusu anlaşmaya göre, BASF iştiraki Wintershall'ın, Urengoi sahasının Achimov oluşumunun IVA ve VA bloklarında sürdürülen yeni gelişim projesindeki hissesinin, yüzde 25 artı bir hisseye denk geldiği kabul edildi. Ayrıca Gazprom'un Kuzey Denizi'nde dogalgaz arama ve üretim faaliyetlerinde bulunan WINZ şirketinden yüzde 50 hisse alabileceği, doğalgaz ticaret ve depolaması alanında faaliyet gösteren Wingas'daki ve WIEH (Wintershall Erdgashandelshaus Berlin) ile WIEE'deki (Wintershall Erdgashandelshaus Zug) hisselerini ise yüzde 100'e çıkarabileceği hükme bağlandı.
     Aleksei Miller, imza töreninde, anlaşmayla, Gazprom and BASF'ın uluslararası enerji piyasasındaki stratejik ortaklıklarını teyit ettiğini ifade etti. Doğalgaz ticaret ve depolama alanındaki hisselerini arttırarak, Avrupa'ya güvenli doğalgaz tedariki sağlamak üzere yürüttükleri başarılı faaliyetlere bir yenisini eklediklerini belirten Miller, arama ve üretim alanındaki anlaşmanın ise Rusya içindeki üretim projeleriyle başarılı bir başlangıç yapan işbirliklerinin coğrafi kapsamını genişlettiğini kaydetti.
     Kurt Bock da varlıkların karşılıklı devrinin, ham petrol ve doğalgaz arama ve üretim alanındaki faaliyetlerinin organik büyüme, planlı satınalmalar yoluyla genişletme stratejisiyle uyumlu olduğunu vurguladı. Bu adımla, 20 yıllık ortaklıklarını bir adım daha ilerlettiklerine işaret eden Bock, Gazprom'un, doğalgaz ticaret ve depolama alanında daha etkin olacağını ve sahadaki üretimle birlikte büyüyeceğini vurguladı.
    
    
    

Bu haberi 172 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir