Gazipaşa Havalimanı'na uçuş izinleri

  • Yazı boyutu
Gazipaşa Havalimanı'na uçuş izinleri

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü: "Şu ana kadar biri yerli ve bir diğeri yabancı olmak üzere iki firmaya uçuş izni verilmiştir"

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) biri yerli biri yabancı olmak üzere iki havacılık firmasına Gazipaşa Havalimanı'na uçuş izni verdiklerini belirterek, halihazırda 3'ü yerli olmak üzere toplam 8 firmanın başvuruları ve değerlendirmelerinin devam ettiğini bildirdi.
     Genel Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, SHGM tarafından Gazipaşa Havalimanı'na işletme ruhsatı verildiği ve dar gövdeli uçakların inişine uygun olacak şekilde izinlendirme yapıldığı kaydedildi.
     Daha önce Gazipaşa Havalimanı'nda pist uzunluk ve genişliğinde yapılan iyileştirmelere paralel olarak genel müdürlükçe yapılan taleplerin uçuş emniyeti açısından değerlendirilmesi için sektörden uçak performansı konusunda deneyimli bir teknik ekip oluşturulduğu ifade edilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:
     "Söz konusu teknik ekibin de katkıları ile dünyadaki diğer benzer meydanlardaki uygulamalar da dikkate alınarak konu üzerinde hassasiyetle durulmuş ve buraya uçuş yapacak işletmelerden öncelikle minimumların altında pas geçmeye yönelik performans kriterlerinin belirlenmesi ve buna yönelik prosedürlerin (motor arızası, maksimum iniş ağırlığı, normal (all engine) pas geçiş usulleri, tek motor kaybı pas geçiş usulleri, maksimum kuyruk rüzgarı, teknik kısıtlamalar vb.) geliştirilmesi istenmiştir."
    
     -İzin süreci-
    

     Havalimanına uçuş izni verilmesi için yaşanan sürece dair değerlendirmelerin de yer aldığı açıklamada, işletmeler tarafından yerine getirilen prosedürlerin, sektörün tecrübeli personelinden oluşturulan Gazipaşa Performans İnceleme ve Danışma Komisyonu'na (GPİDK) iletildiği kaydedildi.
     Komisyon tarafından incelenen prosedürlerin uygun bulunduktan sonra SHGM'nin prosedürleri uçak simülatöründe kendi kontrol pilotları nezdinde tüm detayları ile teste tabi tuttuğu belirtilen açıklamada, "Simülasyonda başarılı olan havayollarının bu prosedürü operasyon manuellerine aktarmaları istenmektedir. Hazırlanan manueller incelenmek üzere tekrar komisyona iletilmektedir. Bu incelemede de eksikliği olmayan işletmelere, ilgili uçak tipinde Gazipaşa Havalimanı-na operasyon yapmaya izin verilmektedir" ifadesi kullanıldı.
     Yapılan tüm bu detaylı çalışmaların uçuş operasyon güvenliğini en üst seviyede garanti altına almayı amaçladığına dikkat çekilen açıklamada, "Şu ana kadar biri yerli ve bir diğeri yabancı olmak üzere iki firmaya bu süreçler tamamlanarak uçuş izni verilmiştir. Halihazırda üçü yerli olmak üzere toplam 8 firmanın başvurularının değerlendirmesi devam etmektedir" denildi.
     Söz konusu firmalardan ikisinin simülatör testlerinin bittiği kaydedilen açıklamada, eksik prosedürlerinin firmalarca tamamlanmasının beklendiği ifade edildi.
     Başvuruda bulunan firmaların tüm süreçleri eksiksiz tamamlamalarının ardından uçuş izinlerinin verilmesinin doğal olduğu belirtilen açıklamada, "Uçuş, can ve mal güvenliğini ön planda tutan Genel Müdürlüğümüz Gazipaşa Havalimanı'nın özel kısıtlarını göz önünde bulundurarak, bu tip taleplere gerekli tüm analiz, inceleme ve testlerin sonunda, uluslararası ve milli kurallar çerçevesinde izin vermektedir" değerlendirmesinde bulunuldu.
     Açıklamada, can emniyetinin ve bu emniyeti sağlamaya yönelik ihtiyaç duyulan detaylı çalışmaların gerekliliğinin, uçuş izinleri konusundaki her türlü beklenti ve tartışmanın üzerinde olduğunun altı çizildi.


Bu haberi 248 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir