Gaziantep, üniversite sanayi işbirliğine model olmak istiyor -GAÜN Rektörü Prof. Dr. Yavuz…

  • Yazı boyutu
Gaziantep, üniversite sanayi işbirliğine model olmak istiyor
  -GAÜN Rektörü Prof. Dr. Yavuz…

Gaziantep, üniversite sanayi işbirliğine model olmak istiyor -GAÜN Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun: -"Proje bazında çalışarak bir strateji belgesi ortaya çıkarmaya ve Gaziantep'ten Türkiye'ye bir model ortaya koymaya çalışıyoruz"

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, üniversite-sanayi işbirliği konusunda, Türkiye'ye model olacak bir çalışma yaptıklarını söyledi.
     Coşkun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Avrupa ve ABD'de üniversite-sanayi işbirliğinin güzel örneklerinin bulunduğunu Türkiye'de ise bu kavramın halen altının doldurulmadığını savundu. Üniversite-sanayi işbirliği konusunda Türkiye'ye model olacak ciddi bir çalışma sürdürdüklerini ifade eden Coşkun, "Burada, proje bazında çalışarak bir strateji belgesi ortaya çıkarmaya ve Gaziantep'ten Türkiye'ye bir model ortaya koymaya çalışıyoruz" dedi.
     Bir yandan genele hitap ederken, bu konuda bir duyarlılık, kamuoyu ve bilinç oluşturmayı amaçladıklarını kaydeden Coşkun, diğer taraftan da sektörler bazında her sektöre yönelik çalışmalar yaptıklarını anlattı.
     "Üniversite Sanayi İşbirliğinin Yeniden Yapılandırılması Projesi" kapsamında, "Gaziantep Üniversite Sanayi İşbirliği Platformu"nu (GÜSİAP) oluşturduklarını belirten Coşkun, proje kapsamında, "sektörel arama toplantıları" ve "eğitim seminerleri" gibi çok çeşitli etkinlikler düzenlediklerini ve düzenlemeye devam edeceklerini dile getirdi.
     Coşkun, Gaziantep Ticaret Odası (GTO) ve Sanayi Odası (GSO) ile Organize Sanayi Bölgesi'nin (GOSB) de proje ortağı olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:
     "Sanayinin bizden sonuç alacağı hakikaten bir prosedür ortaya çıkarmak istiyoruz. Üniversite cephesinden baktığımızda; bizim akademik bilgiyi ticari, inovatif, teknolojik ürün haline getirecek veya akademik bilgiyi bir hizmetin içerisinde bilgi dolu bir sürece getirecek çalışmalar yapıyoruz."
    
     -Sanayici akademisyen ilişkisi-
    
     Coşkun, akademisyenlerle sanayiciler arasında bireysel bazda güzel ilişkiler olmasına rağmen kurumsal bazda tüm akademisyenleri içerisine alan ilişkiler ağının istenilen düzeyde olmadığı savunarak, şöyle devam etti:
     "Problemin temel nedenlerinden birisi bu. Çünkü iki taraf birbirini tanımıyor. Biz şimdi iki tarafı flört ettiriyoruz. Bunların da dolaylı getirisi olacak. Bu ilişkiler ağı yeni projeler ortaya çıkaracak. Bizim bu strateji belgesinde bazı öngörmediğimiz noktalar bile kendiliğinden ortaya çıkacak ve sonuçta bir gelenek oluşacak. Sanayi hem Ar-Ge hem Ür-Ge bazında, üniversite camiasından bilgiye ulaşacak ve işlerini kolaylaştırıcı bir süreç ortaya çıkacak. Bu konuda kararlıyız, ısrarlıyız, inşallah sonuç alacağız diye düşünüyoruz."
     Prof Dr Coşkun, üniversite sanayi işbirliğinin önemli bir ayağını oluşturan "Gaziantep Teknopark"ta yatırımların devam ettiğini, bu kapsamda hazırlanan 7 milyon avroluk bir projenin 2 yıla kadar tamamlanacağını bildirdi.
     GAÜN'ün 40 yıla yakın bir akademi geçmişine sahip ve Türkiye'deki en büyük üniversitelerden biri konumunda olduğunu belirten Prof. Dr. Yavuz Coşkun, üniversitenin 30 bini aşan öğrencisi, fakülteleri, meslek yüksek okulları, yüksek okulları, araştırma uygulama hastanesi, uluslar arası işbirlikleri ile bölgenin en önemli eğitim noktası olarak hizmet verdiğini de sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 197 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir