Gaziantep'ten Afrika'ya ihracat artıyor -GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu: -"Afrika,…

  • Yazı boyutu
Gaziantep'ten Afrika'ya ihracat artıyor
  -GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu:
  -"Afrika,…

Gaziantep'ten Afrika'ya ihracat artıyor -GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu: -"Afrika, Gaziantep için de Türkiye için de çok önemli bir pazar, büyük fırsatlar sunuyor" -"Afrika ülkelerine geçen yılın tamamında 474 milyon dolar olan ihracatımız bu yıl eylül ayına kadar olan süreçte 530 milyon doları buldu"

Dünyanın dört bir köşesine ihracat seferberliği başlatan Gaziantepli iş adamlarının, alternatif pazarlarının başında gelen Afrika'daki dış satım atılımını sürdürdüğü bildirildi.
     Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Afrika ülkeleriyle ihracata bakıldığında en fazla artışın Libya ve Mısır'da görüldüğünü belirtti.
     Gaziantepli iş adamlarının ihracatta pazar ve sektör çeşitlenmesine büyük önem verdiğini, bunun sonucunda, global ekonomik krizlere rağmen dış satımda rekorlar kırmaya devam ettiğini ifade eden Konukoğlu, 172 ülkeye ihracat yaptıklarına dikkati çekti.
     Son dönemde yeni pazarlar arayan Türk firmalarının gözünü Afrika'ya çevirdiğini, ekonominin lokomotif şehri olan Gaziantep'in de Afrika çalışmalarına hız verdiğini anlatan Konukoğlu, Gaziantep'in ocak-eylül 2012 döneminde gerçekleştirdiği 4 milyar 275 milyon dolarlık ihracatın içinde Afrika ülkelerinin payının yüzde 13'e ulaştığını bildirdi.
     Konukoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:
     "Afrika pazarımız her geçen gün büyüyor. Afrika'ya 1998 yılında 13 milyon dolar olan ihracatımız 2007'den sonra hemen hemen her sene 100 milyon dolar civarında artıyor. Afrika ülkelerine geçen yılın tamamında 474 milyon dolar olan ihracatımız bu yıl eylül ayına kadar olan süreçte 530 milyon doları buldu. Bu artış dikkate alındığında 2012 sonunda Afrika'ya ihracatımız 750 milyon dolar seviyesine gelecek."
     "Afrika Gaziantep için de Türkiye için de çok önemli bir pazar, büyük fırsatlar sunuyor" diyen Konukoğlu, bu pazarın çok önemli ticari işbirliği ve yatırım potansiyeli sunduğunu, Gaziantepli iş adamlarının fiyat ve kalite avantajıyla oradaki pastadan daha büyük pay alabileceğine inandığını kaydetti.
    
     -Afrika'ya ihracat rakamları
    
     Konukoğlu'nun açıklamasında, Gaziantep'ten Afrika ülkelerine yapılan ihracatla ilgili rakamlara da yer verildi.
     Gaziantep'ten 1998 yılında Afrika'ya 13 milyon 201 bin dolar düzeyinde gerçekleşen ihracatın, 2011 yılında 474 milyon 557 bin dolara ulaştığı, böylece, Gaziantep'ten Afrika ülkelerine yapılan ihracatın son 14 yıl dikkate alındığında büyük bir ivme göstererek yüzde 3.495 artış göstermiş olduğu kaydedildi.
     Açıklamada, en büyük ihracat kalemlerini hububat, bakliyat, tekstil, halı ve kuru meyvenin oluşturduğu bildirildi.
     Afrika ülkelerine bakıldığında ocak-eylül 2012 döneminde en fazla ihracat artışının yüzde 195 ile Libya'da yaşandığı, Gaziantep'ten özellikle halı, buğday unu, kakaolu mamuller, pastacılık ürünleri, çimento, kimyevi maddeler alan Libya'ya, bu dönemde 145 milyon 958 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiği belirtildi.
    
    
    

Bu haberi 239 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir