Gaziantep'te "UMEM Beceri'10 Projesi" tanıtıldı

  • Yazı boyutu
Gaziantep'te "UMEM Beceri'10 Projesi" tanıtıldı

MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Doç. Dr. Açıkgöz:"Bu projeye, Ortadoğu ve İslam ülkeleri de ilgi duyuyor""Şu anda bu toplumda herkes beyaz yakalı olmak istiyor"

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Doç. Dr. Ömer Açıkgöz, "UMEM Beceri'10 Projesi"ne ilişkin, "Bu projeye, Ortadoğu ve İslam ülkeleri de ilgi duyuyor" dedi.
     Açıkgöz, Gaziantep Ticaret Odası'nda (GTO) gerçekleştirilen "UMEM Beceri'10 Projesi" tanıtım toplantısında, projenin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı,Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), TOBB-Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ve İŞKUR işbirliğiyle, sanayi sektörüne yönelik yürütülen bir proje olduğunu belirtti.
     "Bu projeye Ortadoğu ve İslam ülkeleri de ilgi duyuyor" diyen Açıkgöz, projenin Türkiye'ye özgü, özgün bir proje olduğunu vurguladı.
     Almanya'daki mesleki eğitimin başarılı olmasının nedenlerine ilişkin de bilgi veren Açıkgöz, başarının kilit noktasının, "mesleğe değer verilmesi" olduğunu ifade etti.
    
     -"Herkes beyaz yakalı olmak istiyor"
    
     Açıkgöz, hangi sistem geliştirilse geliştirilsin mesleğe değer verilmemesi halinde bu sistemden başarılı sonuç alınamayacağını belirterek, şu örnekleri verdi:
     "Zanaat altın bileziktir. Bu toplum, bu tarihsel hafızadan geliyor. 'Zanaat altın bileziktir...', bu değerini kaybetti. Şu anda bu toplumda herkes beyaz yakalı olmak istiyor. Ve herkes masaya oturmak istiyor. Bu çok tehlikeli bir şey. Bakın, Türk sanayisi önümüzdeki yıllarda, 'kalifiye eleman bulamayacak' diye var sayıyoruz. Hayır! 'Kalifiye olmayan eleman' bulamayacak Türk sanayisi. Çünkü şu andaki istihdamın oranına baktığımızda yüzde 45 civarındadır kalifiye olmayan eleman oranı. Bu küçümsenecek bir rakam değildir. Bunu nereden temin edeceksiniz."
     Açıkgöz, sektöre kazandırılacak kişiye mesleki beceri kazandırılması gerektiğini vurguladı.
     GTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tayfun Aygın da projenin, tarım ve hizmet sektöründe gelinen noktada hem Gaziantep'in hem de bölgenin genç nüfus ihtiyaçları doğrultusunda ufkunu açarak, memlekete katkıda bulunacağını kaydetti.
     Beceri ve iş edindirme seferberliği olarak tanımlanan "UMEM Beceri'10 Projesi"nin iş gücü piyasasında arz-talep uyuşmazlıklarından kaynaklanan işsizliğe çözüm getirmek amacıyla başlatıldığı ve 81 ilden uygulandığı kaydedildi.
    
    
    


Bu haberi 437 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir