Gaziantep'te "TRİKONFEX Fuarı" açıldı -GSO Yönetim Kurulu Başkanı Konukoğlu: -"Triko ve…

  • Yazı boyutu
Gaziantep'te "TRİKONFEX Fuarı" açıldı
  -GSO Yönetim Kurulu Başkanı Konukoğlu:
  -"Triko ve…

Gaziantep'te "TRİKONFEX Fuarı" açıldı -GSO Yönetim Kurulu Başkanı Konukoğlu: -"Triko ve konfeksiyon sektörümüzün rekabet gücünü artırmayı ve ürünlerimizin dünya pazarlarında yer almasını ancak böyle fuarlar düzenleyerek sağlayabiliriz"

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, triko ve konfeksiyon sektörünün rekabet gücünü artırıp, ürünlerinin dünya pazarlarında yer almasını ancak fuarlar düzenleyerek sağlayabileceklerini söyledi.
     Gaziantep Sanayi Odası'nın desteğiyle Akort Fuarcılık tarafından düzenlenen "2. Triko, Triko İpliği, Konfeksiyon ve Teknolojileri Fuarı (TRİKONFEX)", Ortadoğu Fuar Merkezi'nde törenle açıldı.
     GSO Başkanı Konukoğlu, burada yaptığı konuşmada, ihtisas fuarlarının sorunların üstesinden gelmek için en önemli çıkış yollarından birisi olduğunu ifade ederek, sektör temsilcilerinin taleplerine yanıt verme fırsatı buldukları bu fuarın önemli bir misyon üstlendiğine ve her yıl artan katılımla devamlılığını sürdüreceğine inandığını belirtti.
     Fuarın, sektörde işbirliği ve yatırım yapmak isteyen firmalar açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan Konukoğlu, bu fuarla, Gaziantep'teki triko ve konfeksiyon sektörünün ulusal ve uluslararası rekabet gücünün artırılmasını hedeflediklerini dile getirerek, şunları kaydetti:
     "200'e yakın firmanın stant açarak ürünlerini sergilediği fuarımız, Türkiye'nin sektöründe ilk ve tek fuarı olma özelliğini taşıyor. Triko ve konfeksiyon sektörümüzün rekabet gücünü artırmayı ve ürünlerimizin dünya pazarlarında yer almasını, ancak böyle fuarlar düzenleyerek sağlayabiliriz. Bu fuarın, ciddi üretim kapasitesi olduğu halde tanıtım, pazarlama ve markalaşma konularında sıkıntı yaşayan firmalar için önemli bir fırsat ve dönüm noktası olduğuna inanıyoruz."
    
     -"Markalaşma adına büyük adımlar atıyor"
    
     Gaziantep Çorap ve Trikotajcılar Odası Başkanı Reşit Durak da konuşmasında, triko sektörünün 1950'lerden beri Gaziantep'te faaliyet gösterdiğini, bugün gelinen noktada son sistem teknolojik makinelerle üretim yapıldığını belirtti.
     Durak, şöyle devam etti:
     "Sürekli kendini yenileyen triko esnafı artık markalaşma adına çaba sarf edip büyük adımlar atmaktadır. Buna paralel büyük gelişme gösteren iplik üretiminin şehrimizde oluşu sektörün gelişmesinde büyük katkı sağlamıştır. Trikonun merkezi olan iki şehirden biri olan İstanbul'da artık üretimin yapılmayacak ortama gelmesi, diğer bir merkez olan Gaziantep trikosunun önemini bir kat daha artırmıştır."
     AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer de konuşmasının başında, dün toprağa verilen şehitleri rahmet ve şükranla anarak, "Teröre yataklık eden herkesi de lanetliyorum. Amaçlarına hiçbir zaman ulaşamayacaklar. Bunu çok iyi biliyorlar. Türkiye Cumhuriyeti çok güçlü bir ülke ve bu gücümüz inşallah ilelebet kalacak. Bu toprak, bu vatan her zaman tek parça halinde, birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde yaşanan bir ülke olacaktır" dedi.
     Gaziantep'in 2023 yılında koyduğu 30 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmasında fuarların büyük önemi olduğunu anlatan Koçer, TRİKONFEX fuarının da sektörü geleceğe taşıyacak, sektörün rekabet gücünü artıracak ve inovasyon değerini yükseltecek bir fuar olduğunu vurguladı.
     Açılışın ardından, Sanko Holding sponsorluğunda sektördeki yeniliklerin tanıtılması amacıyla sonbahar-kış koleksiyonu defilesi yapıldı.
     Türkiye'nin yanı sıra Irak, Lübnan, Suriye, Almanya ve Türk cumhuriyetlerinden 200'e yakın firmanın katıldığı belirtilen fuar, 24 Haziran'a kadar açık kalacak.
     Açılışa, Gaziantep Valisi Erdal Ata, Akort Fuarcılık Genel Müdürü Hülya Akkaya da katıldı.
    
    
    

Bu haberi 197 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir