Gaziantep'in kasım ayındaki ihracat başarısı -GAGİAD Başkanı Taner Özdurak: -"Gaziantep, emin…

  • Yazı boyutu
Gaziantep'in kasım ayındaki ihracat başarısı
  -GAGİAD Başkanı Taner Özdurak:
  -"Gaziantep, emin…

Gaziantep'in kasım ayındaki ihracat başarısı -GAGİAD Başkanı Taner Özdurak: -"Gaziantep, emin adımlarla 2023 yılı hedeflerine ilerliyor" -GAPGİAD Başkanı Akın Çalışkan: -"Sanayinin önündeki arsa problemi ve kalifiye eleman sıkıntısı kalktığında, Gaziantep'in daha ileriye gideceği kanaatindeyim" -TÜMSİAD Şube Başkanı Cuma Çekici: -"Gaziantepli iş adamlarının yeni pazarlar bulabilmek için dünyayı karış karış gezmeleri, beraberinde yeni ticari bağlantıları ve ihracat rekorlarını getirmektedir"

Gaziantep'in, kasım ayında yakaladığı yüzde 43,3 oranındaki ihracat artışıyla "ihracatını en çok artıran il" olması, kentteki ekonomi kuruluşlarının "gurur kaynağı" oldu.
     Gaziantep Genç İşadamları Derneği (GAGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Taner Özdurak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gaziantep'in ihracatını en çok artıran il olmasının, sevindirici bir olay olduğunu ifade etti.
     Türkiye'nin aynı dönemde ihracatını yüzde 20 artırırken, Gaziantep'in yüzde 43,3 oranında bir artış yakaladığını hatırlatan Özdurak, bu durumun "Gaziantep'in Türkiye'nin çok çok önünde olduğunu gösterdiğini" vurguladı.
     Gaziantep'in bu başarısını "sürdürülebilir" kılması için ürün çeşitliliğine devam etmesi gerektiğini ifade eden Özdurak, "Gaziantep, emin adımlarla 2023 yılı hedeflerine ilerliyor" dedi.
     Özdurak, ihracatta yakalanan bu başarının aynı zamanda Gaziantep'in Suriye'deki kaybını telafi ettiğini gösterdiğini de dile getirdi.
    
     -GAPGİAD Başkanı Akın Çalışkan
    
     Gaziantep Girişimci İşadamları Derneği (GAPGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Akın Çalışkan da Gaziantep'in ihracat rekorları kırarak bir ilke imza attığını söyledi.
     "Anadolu'daki müteşebbisler gücünü gösterdi" diyen Çalışkan, kasım ayında 598 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Gaziantep'in aylık bazda en yüksek rakama ulaşarak tarihi bir rekor kırdığını belirtti.
     Rakamlardan görüldüğü üzere Gaziantep'in il olarak Türkiye ortalamasının üzerinde bir ihracat yaptığını ve diğer Anadolu illerine örnek olduğunu ifade eden Çalışkan, "Sanayinin önündeki, arsa problemi ve kalifiye eleman sıkıntısı kalktığında, Gaziantep'in daha ileriye gideceği kanaatindeyim" diye konuştu.
    
     -TÜMSİAD Şube Başkanı Cuma Çekici
    
     Tüm Sanayici İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Gaziantep Şube Başkanı Cuma Çekici ise Ortadoğu'daki siyasi, Avrupa'daki ekonomik krize rağmen Gaziantepli sanayicilerin ihracatta rekorlar kırdığını kaydetti.
     Çekici, girişimcilik ruhu ve ticari başarılarıyla her zaman ön planda olan Gaziantepli sanayicilerin, Türk ekonomisi ve istihdamına yaptığı katkıların rakamlarla ifade edilmesinin zor olduğunu vurgulayarak, tüm sanayicileri kutladı.
     Gaziantep'in ihracatını en fazla artıran il olmasının, bölgedeki sanayicilerin girişimcilik ruhu ve ticari zekalarının bir göstergesi olduğunu dile getiren Çekici, şunları kaydetti:
     "Yanı başımızdaki ülkelerde devam eden iç karışıklıklar, Avrupa'nın uzun süredir üstesinden gelemediği ekonomik çalkantılara karşın Gaziantepli iş adamlarının yeni pazarlar bulabilmek için dünyayı karış karış gezmeleri, beraberinde yeni ticari bağlantıları ve ihracat rekorlarını getirmektedir. Gaziantep iş dünyasının bu yıl sonu için koyduğu 6 milyar dolarlık ihracat hedefine çok yaklaşılmakla birlikte, her yeni ticari bağlantı yeni iş kapıları ve istihdam imkanı sunmaktadır."
    
    
    

Bu haberi 212 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir