Gaziantep'in ihracat başarısı -GTO Başkanı Aslan: -"Türkiye'nin büyüme rakamlarında yaşanan…

  • Yazı boyutu
Gaziantep'in ihracat başarısı
  -GTO Başkanı Aslan:
  -"Türkiye'nin büyüme rakamlarında yaşanan…

Gaziantep'in ihracat başarısı -GTO Başkanı Aslan: -"Türkiye'nin büyüme rakamlarında yaşanan düşüş ve piyasalardaki daralmaya rağmen Gaziantep'in 2012 yılında ihracatını en fazla arttıran il olması gurur verici bir gelişmedir"

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, Türkiye'nin büyüme rakamlarında yaşanan düşüş ve piyasalardaki daralmaya rağmen Gaziantep'in 2012 yılında ihracatını en fazla arttıran il olmasının gurur verici bir gelişme olduğunu belirtti.
     Aslan, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan, 2012 yılı ihracat rakamlarını değerlendirdi.
     Gaziantep'in 2012 yılında ihracatını bir önceki yıla göre yüzde 19,3 arttırdığına dikkati çeken Aslan, şöyle devam :
     "Bu artış, Gaziantep'in yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen üretim ve ticarette aldığı mesafenin yanında yeni pazarlara açılma konusundaki kabiliyetinin de göstergesidir. Avrupa'daki ekonomik kriz ve dünyadaki konjonktürel durum göz önünde bulundurulduğunda bu artış daha büyük bir anlam kazanıyor. Türkiye'nin büyüme rakamlarında yaşanan düşüş ve piyasalardaki daralmaya rağmen Gaziantep'in '2012 yılında ihracatını en fazla arttıran il' olması gurur verici bir gelişmedir."
     Aslan, ihracatını 5 milyar 879 milyon 414 bin dolara çıkaran Gaziantep'in bu başarısıyla takdir toplamaya ve Türkiye'nin ekonomik kalkınmasına katkı sunmaya devam ettiğini belirtti.
    
     -7 milyar dolar ihracat hedefi-
    
     Büyüme rakamlarındaki düşüş ve piyasalardaki daralmaya rağmen firmaların bu süreci etkin bir şekilde yönetmeyi başardığına dikkati çeken Aslan, şunları kaydetti:
     "Piyasalarda yaşanan durgunluğu ihracatla aşma doğrultusunda üstün bir gayret gösterdiler ve bu gayretlerinin meyvelerini kent ve ülke olarak almaya devam ediyoruz. Firmalarımızın neredeyse, dünyanın her ülkesiyle ticaret yaparak bu süreci başarıyla yönetmeleri gurur verici. Firmalarımız, 2011'de 170 ülkeye ihracat yaparken, 2012'de bunu 192 ülkeye çıkarmış durumdalar. Uzakdoğu, Afrika pazarları, Güney Amerika dahil ihracat yaptığımız pazarlarımızı genişletiyor ve ihracat atağımıza devam ediyoruz. Firmalarımızın markalaşma ve inovasyon konularındaki atakları bu artışın temel nedenlerinden bir tanesi."
     Aslan, yeni yıldaki ihracat hedeflerinin ise asgari 7 milyar dolar olduğunu aktardı.
     Türkiye'nin 2013 yılı ihracat hedeflerine ulaşabilmesinin iç piyasanın canlandırılması, dış pazarlardaki sıkıntıların ortadan kaldırılması ve orta vadede mali disiplini kalıcı hale getirecek yapısal reformların güçlendirilmesiyle mümkün olabileceğini kaydeden Aslan, "GTO olarak bu sürece katkı sunmak ve firmalarımızın yeni pazarlara açılmalarına öncülük etme noktasında çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz" değerlendirmesinde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 184 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir