Gaziantep'e "TSE Güneydoğu Bölge Koordinatörlüğü" kuruluyor -TSE Başkanı Hulusi Şentürk:…

  • Yazı boyutu
Gaziantep'e "TSE Güneydoğu Bölge Koordinatörlüğü" kuruluyor
  -TSE Başkanı Hulusi Şentürk:…

Gaziantep'e "TSE Güneydoğu Bölge Koordinatörlüğü" kuruluyor -TSE Başkanı Hulusi Şentürk: -"Gaziantep merkezli 'Güneydoğu Bölge Koordinatörlüğü'nü tahsis ettik"

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk, Gaziantep merkezli Güneydoğu Bölge Koordinatörlüğü'nü tahsis ettiklerini belirtti.
     Şentürk, Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu'nu ziyaretinde, TSE olarak Gaziantep'te geç kaldıklarını ifade etti. Yıllardır kente "kalite müdürlüğü" kurulması için kendilerine baskı yapıldığını dile getiren Şentürk, yaptıkları çalışmalar sonunda olayın sadece "kalite müdürlüğüyle" geçiştirilemeyecek kadar büyük ve önemli olduğunu fark ettiklerini kaydetti.
     Gaziantep'in Türkiye'nin sanayide özellikle de ihracatta parlayan bir yıldızı olduğunu ifade eden Şentürk, "TSE olarak Gaziantep merkezli gerek çevre iller gerekse de inşallah barışın temini müteakip, Ortadoğu'ya hizmet vereceğimiz bir üst oluşturması kararı verdik. Bu çerçevede Gaziantep merkezli 'Güneydoğu Bölge Koordinatörlüğü"nü tahsis ettik" dedi.
     Şentürk, TSE'de çalışacak personelin atamasının yapıldığını belirterek, şu anda bölgede kurulacak laboratuvar ve test merkezleriyle ilgili fizibilite çalışması yaptıklarını söyledi.
     Yapılan çalışmalar sonunda Gaziantep'in tüm bölgesine hizmet edebilecek güçlü bir yapı oluşturulacağını dile getiren Şentürk, TSE'nin Ankara dışında İstanbul ve Kayseri'de çok güçlü olduğunu sözlerine ekledi.
     GSO Başkanı Konukoğlu ise kentte, ileride "tüm standartları belirleyen testlerin" belli bir dönem içerisinde yapılabilecek konuma geleceğini ifade etti. OSB Yönetim Kurulu Başkanı'yla TSE'nin mevcut yerinden, 5. bölgede ayrı bir alana taşınması konusunu görüştüklerini ifade eden Konukoğlu, TSE'nin tek çatı altında bütün laboratuvarlarıyla tam donanımlı "TSE Bölge Koordinatörlüğü" olarak işleme başlayacağını kaydetti.
     Desteklerinden dolayı Şentürk'e teşekkür eden Konukoğlu, "Gaziantep'in her konudaki yükselişini kalite ve standartlar konusunda da göstereceği konusunda hiç bir şüphemiz yok" şeklinde konuştu.
    
     -TSE Gaziantep İl Danışma Kurulu Toplantısı-
    
     Bu arada Gaziantep Ticaret Odası'nda düzenlenen "TSE Gaziantep İl Danışma Kurulu Toplantısı" na katılan Şentürk, burada TSE'nin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.
     Ekonominin gelişebilmesi, kaynakların verimli olarak kullanılabilmesi, bunun da ötesinde küresel pazarlarda yer alabilmek için standartlara uymak gerektiğini vurgulayan Şentürk, şunları kaydetti:
     "Uyduğumuzu belgelendirmek mecburiyetindeyiz. TSE gerek standart hazırlama faaliyetleri, gerek bunun belgelendirilmesi için gerekli olan; test, denetim, muayene hizmetlerini veren milli bir kuruluşumuz. TSE, kendi alanında aslında dünyanın en büyük kuruluşlarından bir tanesi. Genelde milli kuruluşlarımızın dünya ölçeğinde 'küçük' gibi bir algı var bizde. Fakat işin aslı o değil. TSE bu alanda Almanya, İtalya, Fransa ve İngiltere'nin standart kuruluşlarıyla boy ölçüşebilir. Diğer standart kuruluşlarının TSE'yle bu anlamda yarışması mümkün değil."
     Gaziantep Valisi Erdal Ata ise TSE'nin kurulduğu tarihten itibaren Türkiye'ye çok önemli hizmetler sunduğunu söyledi.
     Ata, TSE'nin kuruluş gayesinin Türkiye'nin kalkınması, sanayinin gelişmesi ve yurt dışında rekabet edebilecek konuma getirilmesi için belirli standartları belirlemek ve o standartlar çerçevesinde üretime yönlendirerek, ülkenin dünya pazarlarında hak ettiği payı almasını sağlamak olduğunu ifade etti.
     Gaziantep'in Türkiye'nin önemli üretim merkezi olmasına rağmen, bugüne kadar laboratuvarların kurulmamasının önemli bir eksiklik olarak gördüğünü dile getiren Ata, "Sayın Saşkanımız ifade etti. Bir bölge laboratuvarı kurulacak. Artık buradaki sanayinin yapısına uygun olarak onların ihtiyaç duyduğu analizleri yapacak laboratuvarlar kurulur. Hem ilimizde hem de bölgemizdeki tüm sanayicilere hizmet eder" dedi.
    
    
    

Bu haberi 226 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir