Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne Fransa'dan hibe desteği -Fransa Dış Ticaret Bakanı Nicole…

  • Yazı boyutu
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne Fransa'dan hibe desteği 
  -Fransa Dış Ticaret Bakanı Nicole…

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne Fransa'dan hibe desteği -Fransa Dış Ticaret Bakanı Nicole Bircq: -"Gaziantep, benim bütün ilgimi, bütün merakımı çeken kentlerden biri çünkü Gaziantep çok öncü rol oynayan bir kent" -"Gaziantep, hem tarihi dokusu olan, hem önemli bir kültürel geleneği olan, aynı zamanda gelişmiş bir sanayi kenti"

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, 32 bin dönüm alan üzerinde gerçekleştirdiği kentsel planlama projesi "Gaziantep-Kilis Yolu Ekolojik Yaklaşımlı Yerleşke Tasarımı" ile Fransa'dan 650 bin avroluk hibe desteği sağladı.
     Taksim'deki Fransız Sarayı'nda düzenlenen imza törenine katılan Fransa Dış Ticaret Bakanı Nicole Bircq, "Önceliklerimden biri de kentte daha iyi yaşama projemiz. Bu açıdan Gaziantep, benim bütün ilgimi, bütün merakımı çeken kentlerden biri çünkü Gaziantep çok öncü rol oynayan bir kent. Gaziantep, hem tarihi dokusu olan, hem önemli bir kültürel geleneği olan, aynı zamanda gelişmiş bir sanayi kenti. Son yıllarda çok büyük gelişim göstermiş, nüfusu da oldukça artmış olan bir kent" diye konuştu.
     Gaziantep'ten övgüyle bahseden Bircq, "Benim önceliklerim arasında tespit ettiğim bir kent. Gaziantep'e hizmet sunabilecek bütün şirketler de benimle birlikte geldiler" dedi.
    
     -650 bin avroluk hibe desteği
    
     İmza töreni sonrasında konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey de "Fransa Dış Ticaret Bakanı'nın katılımı ile yaptığımız protokol bizim için çok anlamlı. Biz daha önce Fransız Kalkınma Ajansı ile önemli projeler gerçekleştirdik. Bugünkü işbirliğimizin sonucunda Gaziantep'e çok şey kazandıracağımıza inanıyoruz" ifadelerini kullandı.
     "Gaziantep-Kilis Yolu Ekolojik Yaklaşımlı Yerleşke Tasarımı" ile enerji tüketimini minimum seviyeye çekecek, kentsel atığın dönüşümünü sağlayacak, doğal kaynaklarını kullanarak tükettiği enerjinin maksimumunu üretecek bir kent sistemi yaratmak hedefleniyor. Ekolojik kentle ilgili fizibilite çalışmasına Fransa tarafından 650 bin avroluk hibe desteği sağlandı.
     Projeye göre, Gaziantep-Kilis Yolu proje alanında yapıların ruhsat alabilmesi için uyması zorunlu olan ekolojik kriterler bulunuyor. Bu kriterler doğrultusunda oluşturulan Ekolojik Teşvik Sistemi, alanında yasa ile desteklenen tek teşvik sistemi olma özelliği taşıyor.
     Öte yandan, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Fransa'nın Rouen şehri toplu taşıma işletmesi La Crea'dan satın alınması planlanan 28 tramvay vagonuna dair iyi niyet anlaşması da La Crea Başkanı Frederic Sanchez ile Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey arasında imzalandı.
    
    
    

Bu haberi 139 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir