"Gaziantep 1. Uluslararası Enerji Zirvesi" -SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Konukoğlu:…

  • Yazı boyutu
"Gaziantep 1. Uluslararası Enerji Zirvesi"
  -SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Konukoğlu:…

"Gaziantep 1. Uluslararası Enerji Zirvesi" -SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Konukoğlu: -"Avrupa'da olduğu gibi enerji üretiminin yüzde 95'i özel sektöre geçebilir"

SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Avrupa'da olduğu gibi enerji üretiminin yüzde 95'inin özel sektöre geçebileceğini söyledi.
     SANKO Holding'den yapılan açıklamaya göre, Konukoğlu, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Sürdürülebilirlik Akademisi işbirliğiyle düzenlenen "Gaziantep 1. Uluslararası Enerji Zirvesi"nde "Sanayici Gözüyle Gaziantep ve Sürdürülebilir Kalkınma" konulu oturumda bir konuşma yaptı. Konukoğlu, Türkiye için yenilenebilir enerjinin gerekli olduğunu, bu nedenle zorluklara katlanmak gerektiğini belirtti.
     Özel sektörün enerji yatırımı yaparken karşılaştığı sorunlara da değinen Konukoğlu, şunları kaydetti:
     "Tamam o zaman eski günlere mi dönelim- İdareyle mi (fitilli gaz lambası) çalışalım- İlla ki petrole muhtaç mı olalım, illa ki gaza muhtaç mı olalım- Bu kaynakların kullanılması için elimizden gelen her şeyi tüm sanayiciler yapıyor. Her biri bir kahraman. Enerjiyi kurana kadar canınız çıkıyor. Kurduktan sonra da çok rahat ediyorsunuz. Çünkü, enerjiyi yönetmek kurulduktan sonra normal bir sanayiyi yönetmekten çok daha kolay. Enerjinin hatası yok. Şebekeye verdiğiniz zaman iş bitti. Enerji yatırımı kurarken zor ama çalıştırması kolay. Engellemeler olacak. Türkiye'de bazı şeyleri artık aşmamız lazım. Bu gibi konularda biraz sabırla üstüne üstüne gitmeniz lazım. Ama ben şuna inanıyorum ki Türkiye bunları yavaş yavaş aşıyor."
     Konukoğlu, özel sektörün enerji sektöründeki payının yüzde 60'ın üzerinde olduğunu, kamunun payının yüzde 40'ın altında kaldığını belirterek, yeni ihalelerle özel sektörün payının daha da yükseleceğini ifade etti.
     Sanayicilerin bu işe el atmaya başlamasıyla enerji arzının arttığına dikkati çeken Konukoğlu, şöşye konuştu:
     "Avrupa'da olduğu gibi enerji üretiminin yüzde 95'i özel sektöre geçebilir. Ayrıca özel sektör yatırımlarını daha hızlı yapmaktadır. Firma olarak Sanibey Barajı ve Hidroelektrik Santrali'ni öngörülenden çok daha kısa sürede bin 250 günde tamamladık. Bu büyüklükteki projeyi normalde 'devletin 16-17 senede, özel sektörün 10-12 senede yapacağını' söylediler. Biz ise bin 250 günde bitirdik. Ama nasıl bitirdik- 24 saat projektörleri kurduk, 3 vardiya çalıştık. Ayrıca biz de gece gündüz oradaydık."
     Kanukoğlu, enerji yatırımı yapan sanayicilere cesaretle yollarına devam etmelerini önerdi.
     Öte yandan, SANKO Enerji'nin ana sponsor olarak desteklediği zirve kapsamında kurulan enerji standında ziyaretçiler, konuyla ilgili bilgilendirildi.
     SANKO Enerji'nin katkısıyla Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Mühendislik Fakültesi öğrencilerince "Hidrofıstık" adıyla imal edilen ve hidrojenle çalışan otomobil ziyaretçilerin ilgisini çekti.
    
    
    

Bu haberi 173 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir