"Gaziantep 1. Uluslararası Enerji Zirvesi" -Vali Erdal Ata: -"Geleceğe yönelik devlet ve toplum…

  • Yazı boyutu
"Gaziantep 1. Uluslararası Enerji Zirvesi"
  -Vali Erdal Ata:
  -"Geleceğe yönelik devlet ve toplum…

"Gaziantep 1. Uluslararası Enerji Zirvesi" -Vali Erdal Ata: -"Geleceğe yönelik devlet ve toplum olarak yapmamız gereken şeyler var" -Büyükşehir Belediye Başkanı Güzelbey: -"Eskiden su akar biz bakardık, rüzgar eser biz kendimizi rüzgardan korumaya çalışırdık"

Gaziantep Valisi Erdal Ata, "Geleceğe yönelik devlet ve toplum olarak yapmamız gereken şeyler var" dedi.
     Vali Ata, "Gaziantep 1. Uluslararası Enerji Zirvesi"nin açılışında, enerjinin insan için hava ve su kadar önemli olduğunu söyledi.
     Türkiye'nin enerji kaynakları bakımından kendi kendine yeten bir ülke olmadığını ifade eden Ata, "Geleceğe yönelik devlet ve toplum olarak yapmamız gereken şeyler var. Cari açığımız olarak belirtilen 59 milyar doların, ülkemizde kaldığını düşünürsek o zaman ülkemizin daha çok imkana sahip olacağını görürüz" dedi.
     Dünyada kullanılan yakıtların büyük bölümünün fosil türü yakıtlar olduğunu belirten Ata, Türkiye'nin doğaya zarar vermeyen, çevreyi kirletmeyen enerji kaynaklarına yönelmesi gerektiğini kaydetti.
     Ata, Türkiye'nin güneş enerjisi bakımından en avantajlı ülkeler arasında olduğunu ancak bugüne kadar bu potansiyeli değerlendiremediğini ifade etti.
     Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey de devrin artık "enerji devri" olduğunu dile getirdi.
     "Eskiden su akar biz bakardık, rüzgar eser biz kendimizi rüzgardan korumaya çalışırdık" diyen Güzelbey, teknoloji ve enerji alanında yaptığı yatırımlarla Türkiye'nin artık akan sudan ve esen rüzgardan enerji elde eden bir ülke haline geldiğini ifade etti.
     Kentte bir değişim gerçekleştirdiklerini de anlatan Güzelbey, Gaziantep'in tarihi eserleriyle UNESCO Dünya Kültür Mirası'na aday gösterildiğini anımsattı.
     Sürdürülebilirlik Akademisi Yönetim Kurulu Üyesi Murat Sungur Bursa ise enerjide sürdürülebilirliğin hakim kılınması gerektiğini belirtti.
     Açılışına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ile ilgili kurum ve kuruluş temsilcileri ve öğrencilerin katıldığı "1. Uluslararası Enerji Zirvesi"nin 3 gün devam edeceği belirtildi.
    
    
    

Bu haberi 180 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir