Gaz sayaçlarının muayene ve ayarına ilişkin düzenleme -Gaz sayaçları tamir ve ayar…

  • Yazı boyutu
Gaz sayaçlarının muayene ve ayarına ilişkin düzenleme 
  -Gaz sayaçları tamir ve ayar…

Gaz sayaçlarının muayene ve ayarına ilişkin düzenleme -Gaz sayaçları tamir ve ayar istasyonlarında hangi gaz sayacının muayene ve ayarı yapılacaksa ona uygun nitelikte ayar masası bulunması zorunlu olacak

Gaz sayaçları tamir ve ayar istasyonlarında hangi gaz sayacının muayene ve ayarı yapılacaksa ona uygun nitelikte ayar masası bulunması zorunlu olacak.
     Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın "Elektrik, Su ve Gaz Sayaçları Tamir ve Ayar İstasyonlarına Dair Kriterler Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği" Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak, yürürlüğe girdi.
     Buna göre, gaz sayaçları tamir ve ayar istasyonlarında hangi gaz sayacının muayene ve ayarı yapılacaksa ona uygun nitelikte ayar masası bulunması zorunlu hale getirildi.
     Gaz sayaçları tamir ve ayar istasyonlarının yeterlilik ve periyodik muayenelerinin yapılabilmesi için; söz konusu istasyonların bir akreditasyon kuruluşu tarafından akredite edilmiş olması veya "TS EN ISO/IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar Standardı"nın "Kuruluş", "Kayıtların kontrolü", "Personel", "Yerleşim ve çevre şartları", "Deney ve kalibrasyon metotları ve metodun geçerli kılınması", "Cihazlar" ve "Ölçümlerin izlenebilirliği" maddelerine uygunluğunun Türk Standardları Enstitüsü tarafından raporlandırılmış olması gerekecek.
     Türk Standardları Enstitüsü tarafından yapılan bu incelemelere ilişkin tüm giderler müracaatçılar tarafından karşılanacak.
     Söz konusu şartları sağlayan gaz sayaçları tamir ve ayar istasyonlarının yeterlilik ve periyodik muayeneleri, Ölçü ve Ölçü Aletleri Muayene Yönetmeliği'nde belirtilen hükümler çerçevesinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlükleri tarafından yapılacak.
    
    
    

Bu haberi 162 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir