Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert: -"Endeksin 120 altında olmasına karşın TCMB'nin 18…

  • Yazı boyutu
Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert:
  -"Endeksin 120 altında olmasına karşın TCMB'nin 18…

Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert: -"Endeksin 120 altında olmasına karşın TCMB'nin 18 Aralık toplantısında faizleri 25-50 baz puan indirmesini bekliyoruz"

Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert, reel efektif kuru endeksinin 120'nin altında olmasına karşın Merkez Bankası'nın 18 Aralık'taki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizleri 25-50 baz puan indirmesini beklediklerini ifade etti.
     Merkez Bankası'nın bugün açıkladığı kasım ayı reel efektif döviz kuru endeksi verilerini değerlendiren Cömert, "TCMB Başkanı Başçı daha önce yaptığı bir açıklamada reel kur endeksinin 120-125 aralığında olması durumunda politika tepkisi vereceklerini (faiz indireceklerini) söylemişti. Endeksin 120 altında olmasına rağmen TCMB'nin 18 Aralık toplantısında faizleri 25-50 baz puan indirmesini bekliyoruz" dedi.
     Bugün Merkez Bankası'nda ekonomistlerle yapılan toplantıda Merkez Bankası'nın enflasyon konusunda oldukça rahat olduğunu, yılı yüzde 6 civarında bir enflasyon ile tamamlayabileceğini belirttiğini ifade eden Cömert, şunları kaydetti:
     "Bu durum faiz indirimi konusunda TCMB'nin elini rahatlatan bir gelişme. TCMB yılın son çeyreğindeki ekonomik aktiviteden memnun değil. Ekonomiyi canlandırmak için faiz indirimlerine başlayabilir. TCMB fonlama oranı halen yüzde 5,6 ile politika faizinin altında. Yüzde 5,75'i sabit tutmanın pratikte TCMB açısından bir faydası yok. 12 Aralık'taki FED toplantısında Parasal genişlemenin (QE3) kapsamının genişletilmesi söz konusu, bu da gelişen ülke piyasalarına ilgiyi artıracak ve TL'de güçlenmeye neden olacak bir gelişme. TCMB'nin bu gelişmeyi görmek ve değerlendirmek için yeterince vakti olacak."
     TCMB'nin 18 Aralık'taki PPK toplantısında halen yüzde 5,0 olan faiz koridoru tabanını (borçlanma oranı) ve yüzde 5,75 olan politika faizini en az 25 baz puan indirmesini beklediklerini kaydeden Cömert, "Son dönemde tahvil piyasasında bu beklentinin satın alındığını, TL'de ise yeni girişlerin etkisi ile belirgin bir değişim olmadığını görüyoruz. Daha yüksek oranlı bir indirim ise gösterge tahvil faizinin yüzde 5,5 bileşiğe dek gerilemesine yol açacaktır. Ancak bu durumda TL'de değer kaybı görülecek; sepet bazında 2,07-2,08 civarına bir yükseliş beklenebilir. Mevcut tahvil pozisyonlarının korunmasını, açık döviz pozisyonlarının ise mevcut seviyelerde kapatılmasını öneriyoruz" dedi.
    
    
    

Bu haberi 151 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir