Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert: -"Piyasadaki iyimser hava yarın da etkili olacaktır.…

  • Yazı boyutu
Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert:
  -"Piyasadaki iyimser hava yarın da etkili olacaktır.…

Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert: -"Piyasadaki iyimser hava yarın da etkili olacaktır. Ancak enflasyon kaygıları nedeniyle faizlerde düşüş potansiyelinin sınırlı olduğunu düşünüyoruz"

Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert, piyasadaki iyimser havanın yarın da etkisini sürdüreceğini, ancak enflasyon kaygıları nedeniyle faizlerdeki düşüş potansiyelinin sınırlı olduğunu belirtti.
     Bugün Hazine'nin gerçekleştirdiği tahvil ihalesinin tahvil ve bono piyasasına etkilerini değerlendiren Cömert, Hazine'nin bugünkü ihalesine yoğun teklif geldiğini belirterek, şunları kaydetti:
     "Bir süredir tahvil piyasasında alım tarafında olan yabancı yatırımcıların bu kez de ihaleye katıldıklarını gözlemledik. Bunun sonucunda da ihaleye beklentilerin üzerinde bir teklif iletildi. Ancak Hazine, aylık hedefinin altında bir rakamda borçlanmayı tercih etti ve ihalede oluşan faiz, piyasa beklentisinin hafif altında kaldı. İhale sonrasında piyasada faizlerde düşüş görüyoruz. Bu sadece gösterge tahvilde değil, tüm verim eğrisinde geçerli.
     Piyasadaki iyimser hava yarın da etkili olacaktır. Ancak enflasyon kaygıları nedeniyle faizlerde düşüş potansiyelinin sınırlı olduğunu düşünüyoruz. Öte yandan büyümeyi desteklemek için Merkez Bankası'nın faiz koridorunu daraltmaya devam edeceği ve Türkiye'nin kredi notunun artacağı beklentileri nedeniyle faizdeki olası yükselişlerin de kalıcı olmasını beklemiyoruz."
     Güne yüzde 7,55'ten başlayan gösterge tahvilin bileşik faizi, daha sonra düşüşe geçerek Hazine'nin ihalesinin ardından yüzde 7,53 seviyesine geriledikten sonra şu anda yüzde 7,43 seviyesinde bulunuyor.
    
    
    

Bu haberi 191 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir