Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert: -"Politika faizi düşürülmedikçe artık Merkez Bankası'nın…

  • Yazı boyutu
Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert:
  -"Politika faizi düşürülmedikçe artık Merkez Bankası'nın…

Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert: -"Politika faizi düşürülmedikçe artık Merkez Bankası'nın faiz koridorunda yapacağı indirimler piyasa üzerinde etkisiz olacaktır" -AZ Global Portföy Yönetim AŞ Genel Müdür Yardımcısı Abdullah Kunt, -"İndirime gidilecekse bunun koridorun alt tarafında olmasının piyasa üzerinde kalıcı pozitif etkisi olacağına inanıyorum" -Anadolu Yatırım Araştırma Müdürü Gülizar Türk: -"MB, 50 baz puan indirim yaparsa etkisi nötr olur. Çünkü şu sıralar zaten bu satın alınıyor"

Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert, politika faizinin düşürülmedikçe artık Merkez Bankası'nın faiz koridorunda yapacağı indirimlerin piyasa üzerinde etkisiz olacağını belirtti.
     Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK) 18 Ekim 2012'de yapacağı toplantıda alınacak kararların tahvil ve bono piyasasına etkilerinini uzmanlar AA muhabirine değerlendirdi.
     Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert, tahvil piyasasında, ekonomideki yavaşlama ile enflasyon kaygıları arasında yönsüz bir seyrin hakim olduğunu belirterek, "Ekim ayının başından bu yana verim eğrisi genelinde önemli bir değişimden bahsetmek mümkün değil" dedi.
     Bu hafta tahvil piyasası açısından iki önemli gelişmenin olduğunu belirten Cömert, bu gelişmelerin bugün yapılacak gösterge tahvil ihalesi ve perşembe günü yapılacak PPK toplantısı olacağını kaydetti.
     Cömert, "Hazine'nin elinin rahat olması nedeniyle ihalede herhangi bir sorun yaşanmayacağını ve faizlerde de yükseliş görülmeyeceğini düşünüyoruz" ifadesini kullandı.
     Merkez Bankası'nın perşembe günü yapılacak PPK toplantısında ise faiz koridoru tavanını 50 baz puan daha indirmesini beklediklerini kaydeden Cömert, şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Tahvil piyasası açısından asıl önemli olan fonlama maliyetinin seyri. Fonlama maliyeti yüzde 5,8 ile politika faizine çok yaklaşmış durumda. Politika faizi düşürülmedikçe artık Merkez Bankası'nın faiz koridorunda yapacağı indirimler piyasa üzerinde etkisiz olacaktır. Ancak faiz koridorunun daraltılması kredi ve mevduat faizlerinde sınırlı da olsa bir düşüşe neden olacak. Merkez Bankası'nın herhangi bir değişikliğe gitmemesi durumunda da yine aynı sebepten piyasada önemli bir tepki görmeyi beklemiyoruz."
    
     -"Koridorun üst bandındaki indirim, piyasa üzerinde pozitif 'psikolojik' bir etki yapar"-
    
     AZ Global Portföy Yönetim AŞ Genel Müdür Yardımcısı Abdullah Kunt, "Bu hafta yapılacak PPK toplantısında Merkez Bankası'nın faiz koridorunda herhangi bir değişiklik yapmasını beklemiyorum. Koridorun üst bandı yüzde 10 alt bandı yüzde 5,75 olduğu şekilde devam edeceğini düşünüyorum" dedi.
     Faiz indiriminin gelmesi halinde bunun koridorun alt bandında mı yoksa üst bandında mı bulunduğunun çok önemli olduğuna değinen Kunt, şunları kaydetti:
     "Koridorun üst bandında yapılacak bir indirimin, piyasa üzerinde daha ziyade pozitif 'psikolojik' bir etkisi olacaktır. Gösterge faiz yüzde 7 seviyesine doğru hareketlenebilir ama o seviyede de kalıcı olacağını pek sanmıyorum. Son yapılan zamlar enflasyon beklentilerini bir hayli bozduğu için gösterge bononun faizi yüzde 7'nin altına inse dahi bu seviyede kalıcı olmakta zorlanacağını ve yeniden yüzde 7,50 seviyesine döneceğini düşünüyorum.
     Eğer bir indirime gidilecekse bunun koridorun alt tarafında olmasının piyasa üzerinde kalıcı pozitif etkisi olacağına inanıyorum. Eğer indirim gelmez ise de bu durum da çok negatif bir etki yaratmayacaktır. Belki ilk etapta bir satış gelir ve gösterge tahvilin bileşik faizinde yüzde 8'e doğru bir zıplama olur ama bunu da piyasadaki oyuncuların yeniden pozisyon almak, yeniden piyasaya girmek için bir fırsat olarak değerlendireceğini düşünüyorum."
    
     -"MB 50 baz puan indirim yaparsa etki nötr olur"-
    
     Anadolu Yatırım Araştırma Müdürü Gülizar Türk ise, Merkez Bankası'nın yüzde 5,75'teki politika faizini değiştirmeyeceğini, faiz koridorunun üst bandında ise 100 baz puan indirime gideceği beklediğini belirtti.
     Faiz koridorundaki daraltma beklentisinin yanı sıra Rezerv Opsiyon Katsayısı'nda da (ROK) artırıma gitmesinin beklendiğini ifade eden Türk, şunları kaydetti:
     "Merkez Bankası, bir önceki eylül toplantısında faiz koridorunun yüzde 11,5'teki üst bandında beklentilerin üstünde 150 baz puanlık indirime giderek şaşırtmıştı. Faiz koridorunun yanı sıra ROK'larda da ayarlamalarına devam eden Merkez Bankası, bütün dilimlere ilişkin ROK'ları 0,2 puan artırmıştı. 50 baz puan yaparsa etkisi nötr olur. Çünkü şu sıralar zaten bu satın alınıyor, geçen hafta alındı. 100 baz puan yaparsa ikinci tahvil faizlerinde bir miktar daha aşağı hareket görebiliriz. Yapmazsa, en az 50 beklendiği için faizlerde hafif yükselişler olabilir."
    
    
    

Bu haberi 126 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir