Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç: -"Enflasyon ve cari açıkta pozitif anlamda bir…

  • Yazı boyutu
Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç: 
  -"Enflasyon ve cari açıkta pozitif anlamda bir…

Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç: -"Enflasyon ve cari açıkta pozitif anlamda bir ivmelenme olsa dahi, rakamlar halen yüksek olduğundan şu aşamada faiz indiriminin ancak son çeyrekte gerçekleşiyor olması gerektiğini düşünüyoruz."

Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, enflasyon ve cari açıkta pozitif anlamda bir ivmelenme olsa dahi, rakamların halen yüksek olduğundan şu aşamada faiz indiriminin ancak son çeyrekte gerçekleşiyor olması gerektiğini düşündüklerini dile getirdi.
     Altınsaç açıklamasında, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun perşembe günü toplanacağını anımsatarak, enflasyondaki ılımlı seyirle beraber son dönemde faiz indiriminin (koridorun üst bandı - yüzde 11.5) sıkça konuşulmaya başlandığını hatırlattı.
     Ana senaryolarının bu toplantıda bir faiz indirimi gelmeyeceği yönünde olsa da, bu olasılığın azımsanmaması gerektiğini düşündüklerini ifade eden Altınsaç, şunları kaydetti:
     "Enflasyon beklenenden hızlı düşüyor. Büyüme, enflasyondan öte, her ne kadar büyümeye ilişkin söylemler yüzde 4 beklentisi ile uyumlu olsa da, Avrupa tarafı son derece kırılgan. Global büyüme 6 ay öncesine kıyasla çok daha kötüye gidiyor. Riskler yine 3 ay öncesine göre daha yükselmiş durumda. Dolayısıyla Türkiye'nin büyümesi de yavaşlıyor ve yavaşlamaya devam edecek. Bu ortamda ekonominin bu denli yüksek faizle devam etmesi zor gözüküyor. Fonlama, bir faiz indirimi gelse dahi, MB fonlama maliyeti ile arzu ettiği şekilde oynayabiliyor. Fonlama miktarı ile de sıkı para politikası duruşunu şu aşamada koruması teknik olarak mümkün. Cari açığın beklenenden hızlı düşüyor olması da diğer bir artı. Bu gerçekleşme de TL üzerinde görece baskıyı azalttığından, bir faiz indirimi için MB'nın elini güçlendiriyor. Bu dört faktörden dolayı bir faiz indirimi olası.
     Enflasyon hızla düşüyor ama yüzde 8,87 olan enflasyon halen yüzde 5 olan hedeften çok uzak. Beklentilere baktığımızda, 12 aylık enflasyon beklentisi yüzde 6,8 ile yüzde 5 olan hedeften yine oldukça uzak. Cari açık hızla düşmesine rağmen halen GSYH'nin yüzde 8'i gibi oldukça yüksek bir paya sahip, dolayısıyla piyasa TL tarafında MB kadar güvenli durmuyor - TL'de baskının devam ettiğini düşünüyoruz. Dolayısıyla, enflasyon ve cari açıkta pozitif anlamda bir ivmelenme olsa dahi, rakamlar halen yüksek olduğundan şu aşamada faiz indiriminin ancak son çeyrekte gerçekleşiyor olması gerektiğini düşünüyoruz. Fakat MB büyümeye ilişkin global risklere dikkat çekip enflasyon ve cari açıktaki beklenenden iyi seyri bahane ederek faiz indirimini tercih edebilir. Bir faiz indirimi gelirse, TL'de sınırlı bir satış, faizde ise yüzde 7,70'lere doğru gevşeme beklenmeli. Faiz indirimi gelmediği takdirde ise, TL'nin global piyasalarla beraber hareket etmesini faizin de şu an ki seviyelerini korumasını bekleriz.
    
    
    

Bu haberi 163 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir