Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç: -"Moody's'in 21 Kasım'daki toplantısında bir…

  • Yazı boyutu
Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç:
  -"Moody's'in 21 Kasım'daki toplantısında bir…

Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç: -"Moody's'in 21 Kasım'daki toplantısında bir değişiklik beklemiyoruz"

Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, Moodys'in 21 Kasım'daki toplantısında bir değişiklik beklemediklerini söyledi.
     Cnbc-e'de yer alan Moody's açıklamasına ilişkin değerlendirmede bulunan Altınsaç, Moodys'in son yaptığı açıklamalarda son derece temkinli olduğunu belirterek, Moodys'in 21 Kasım'da İstanbul'da toplantısının olduğunu ve bu toplantıda Moodys'ten bir değişiklik beklemediklerini ve 1-1,5 yıllık vadede ise tüm rating ajanslarının Türkiye'nin notunu Fitch seviyesine yükseltmesini beklediklerini kaydetti.
     Altınsaç, 20 Kasım'da Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı olduğunu ifade eden Altınsaç, şunları kaydetti:
     "Piyasada koridorun alt bandında (yüzde 5-9,5) indirim bekleyenler var. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'da son yaptığı açıklamalarında belirgin şekilde sözlü müdahalede bulunmuş ve reel kurda açık bir şekilde hangi seviyelerde müdahale olabileceğini söylemişti. Bundan sonra sepette nominal bazda yaklaşık yüzde 1-1,5 değer kaybı gördük. 20 Kasım'da şu aşamada ne koridorun alt bandında ne de politika faizinde (yüzde 5,75) bir değişiklik beklemiyoruz. Koridorun üst bandında ise 50 baz puan indirim söz konusu. Rezerv Opsiyon Katsayısı'nda da yukarı yönlü değişiklik bekliyoruz."
     Moody's tarafından şu andaki Türkiye görüşünü yansıttığı açıklanan 30 Ekim tarihli raporda "Türk hükümetinin notu pozitif bir görünüm taşıyor. Bu durum hem kamu finansmanı hem de dış şoklara karşı dayanıklılığın ülkenin mali ve makroekonomik dayanıklılığını daha da geliştirmeye devam edeceği yolundaki beklentimizi yansıtıyor" denilmişti.
     Bir not artışının önkoşulu olarak ise ödemeler dengesi şoklarına karşı daha dayanıklı olunması gerektiği gösterilmişti.
     Türkiye'nin önündeki zorluklar ise yüksek cari işlemler açığının yarattığı dış dengesizlikler ve geçmişte toplumun laik ile dinci kesimleri arasında yaşanan anlaşmazlıklardan kaynaklanan politik çalkantılar olarak gösterilmişti.3
     Moody's Türkiye'nin notunu son olarak Haziran ayında Ba1'e yükseltmişti.
    
    
    

Bu haberi 178 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir