Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç: -"Eylül ayında sanayi üretim endeksi yıllık yüzde…

  • Yazı boyutu
Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç:
  -"Eylül ayında sanayi üretim endeksi yıllık yüzde…

Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç: -"Eylül ayında sanayi üretim endeksi yıllık yüzde 6,2 ile beklentilerin üstünde arttı" -"20 Kasım'daki PPK'da 50 baz puan indirim ve ROK'da ayarlamanın devamını öngörüyoruz"

Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, eylül ayında sanayi üretim endeksinin yıllık yüzde 6,2'lık artışla beklentilerin oldukça üstünde arttığını kaydetti.
     TÜİK tarafından açıklanan eylül ayı sanayi üretim verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Altınsaç, sanayi üretim verisinin ardından ekonomide en kötü çeyreğin 3. çeyrek olduğuna dair görüşlerin artacağını söyledi.
     Satın alma yöneticileri endeksi (PMI), net sermaye girişi, ithalat verilerindeki toparlanmanın 4. çeyrekte ekonominin yeniden daha yüksek büyümeye başladığına işaret ettiğine dikkati çeken Altınsaç, "Ekonomide en kötü çeyreğin geride kaldığını söyleyebiliriz" dedi.
     2013 yılında yüzde 4 büyüme beklediklerini kaydeden Altınsaç, şunları kaydetti:
     "Fakat sermaye girişi tahminimizden yüksek gerçekleşirse bu rakam daha da yükselebilir. Merkez Bankası'nın yüzde 5'i aşan bir büyümeye, cari açık kaygısından dolayı çok da ılımlı yaklaşmasını beklemiyoruz. 2013'ün ilk çeyreği büyümenin ana seyrini anlama açısından önemli. 20 Kasım'daki Para Politikası Kurulu'nda (PPK) 50 baz puan indirim ve Rezerv Opsiyon Katsayısı'nda ayarlamanın devamını öngörüyoruz."
    
    
    

Bu haberi 188 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir