Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç: -"Moody's'ten yakın zamanda bir not artışı çok da…

  • Yazı boyutu
Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç:
  -"Moody's'ten yakın zamanda bir not artışı çok da…

Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç: -"Moody's'ten yakın zamanda bir not artışı çok da olası gözükmüyor. Piyasa Fitch'e konsantre olmuş durumda. Dolayısıyla Moody's açıklaması piyasa üzerinde etkili olmaz"

Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, Moody's'in açıklamalarından sonra Moody's'ten yakın zamanda bir not artışının çok da olası gözükmediğini belirtti.
     Altınsaç, Moody's'in Türkiye hakkında yayımladığı rapor için şu yorumlarda bulundu:
     "Açıklamaların tonundan Moody's'ten yakın zamanda bir not artışı çok da olası gözükmüyor. Piyasa Fitch'e konsantre olmuş durumda. Dolayısıyla Moody's açıklaması piyasa üzerinde etkili olmaz. Fitch'ten ise en azından bir görünüm değişikliği bekliyoruz, not artışını da olası buluyoruz.
     Türkiye'de cari açık düşüyor fakat yapısal olarak bunun azaltılması tasarrufların artması ile mümkün ve bu kısa vadede çok da erişilebilir bir sonuç değil. Döviz rezervleri artsa dahi yüksek cari açık daha yüksek bir rezerv artışını şart kılıyor. Buna ek olarak özel sektörün dış borçlanması da nominal olarak yükseliyor. Türkiye sermayeye dayalı büyüyen bir ekonomi. Özel sektör borçlanıyor ve ithal ettiği yurt dışı tasarruflarıyla yatırım yapıyor. Dolayısıyla kısa vadede bu yapısal sorunların çözümünü çok da mümkün görmüyoruz."
    
    
    

Bu haberi 161 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir