Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç: -"PPK toplantısı sonucunda 100 baz puanlık…

  • Yazı boyutu
Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç:
  -"PPK toplantısı sonucunda 100 baz puanlık…

Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç: -"PPK toplantısı sonucunda 100 baz puanlık indirimi olası görüyoruz"

Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, yarın yapılacak Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı öncesi, özellikle büyümeye dair endişelerle 100 baz puanlık indirimi olası gördüklerini, rezerv opsiyon katsayısında (ROK) da değişiklik beklendiğini belirterek, bu gelişmelerin TL üzerinde etkisi olmayacağını söyledi.
     Yarın yapılacak Merkez Bankası PPK toplantısı öncesi değerlendirmede bulunan Altınsaç, beklentinin faiz koridorun yüzde 10 olan üst bandında indirimine gidileceği yönünde olduğunu dile getirdi.
     Altınsaç, "Piyasada ekonomistlerin yarısı 50 baz puan, yarısı da 100 baz puan indirim bekliyor. Özellikle büyümeye dair endişelerle 100 baz puanlık indirimi olası görüyoruz. ROK'da da değişiklik bekleniyor. TL üzerinde etkisi olmaz" dedi.
     Bono piyasasında 100 baz puanlık indirimin fiyatlandığını düşündüklerini belirten Altınsaç, "Buna ek olarak global taraf da oldukça destekleyici durumda" diye konuştu.
     Merkez Bankası'nın açıklamalarını takiben 24 Ekim'de Enflasyon Raporu'nu takip edeceklerini ifade eden Altınsaç, TL'de ise (sepette) faiz indirim baskısının sürdüğünü kaydetti.
     Altınsaç, orta vadeli makro dengeler açısından bakıldığında, cari açığın hızla düşmeye devam ettiğini ve bunun da TL'yi destekleyen bir süreç olacağını belirtti.
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir