Garanti Yatırım Ekonomisti Altınsaç: -"Merkez Bankası'nın açıklamalarında 2013 yılının ilk…

  • Yazı boyutu
Garanti Yatırım Ekonomisti Altınsaç:
  -"Merkez Bankası'nın açıklamalarında 2013 yılının 
  ilk…

Garanti Yatırım Ekonomisti Altınsaç: -"Merkez Bankası'nın açıklamalarında 2013 yılının ilk yarısında ekonomik aktivitede hızlanma bekleniyor ki bu da kredilerin daha da hızlanması ve MB'nın da TL munzamları ölçülü artırmaya devam edeceği anlamına geliyor"

Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, Merkez Bankası'nın açıklamalarında 2013 yılının ilk yarısında ekonomik aktivitede hızlanma beklendiğini belirterek, "Bu da kredilerin daha da hızlanması ve MB'nın da TL munzamları ölçülü artırmaya devam edeceği anlamına geliyor" dedi.
     Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın açıkladığı 2013 yılının ilk enflasyon raporunu değerlendiren Altınsaç, "Merkez Bankası'nın açıklamalarında 2013 yılının ilk yarısında ekonomik aktivitede hızlanma bekleniyor ki bu da kredilerin daha da hızlanması ve MB'nın da TL munzamları ölçülü artırmaya devam edeceği anlamına geliyor" dedi.
     Altınsaç, daha önce, 2010 yılının son çeyreğinde munzam karşılıkların ekonomideki hızlanma ile beraber kademeli olarak artırıldığını ve ortalama yüzde 5 olan munzam karşılıkların yüzde 13'e kadar yükseldiğini anımsatarak, şunları kaydetti:
     "O dönemde kredilerdeki artış yıllık yüzde 35'ler seviyesindeydi. Dolayısıyla aylık bazda 200-300 baz puanlık yüklü munzam artışları görmüştük. Şu anda ise kredilerdeki artış oranı yaklaşık yıllık yüzde 19 seviyelerinde ve son yapılan munzam artışı sadece 25 baz puan, bunun devamı olası fakat geçmiş dönemle karşılaştırıldığında artışların çok daha ölçülü adımlarla devam edeceğini düşünüyoruz. Yine de kredilerin seyri ve içeriye olan para girişinin miktarı ana belirleyici olacaktır."
    
    
    

Bu haberi 135 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir