Garanti Yatırım Ekonomisti Altınsaç: "Yıl sonunda cari açığın 50-55 milyar dolar arasında olmasını…

  • Yazı boyutu
Garanti Yatırım Ekonomisti Altınsaç:
  "Yıl sonunda cari açığın 50-55 milyar dolar arasında olmasını…

Garanti Yatırım Ekonomisti Altınsaç: "Yıl sonunda cari açığın 50-55 milyar dolar arasında olmasını bekliyoruz"

Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, cari açığın yıl sonunda 50-55 milyar dolar arasında olmasını beklediklerini belirterek, "Bu da GSYH'nin yaklaşık yüzde 6,3'üne denk geliyor. 2011 sonunda bu rakam GSYH'nin yüzde 10'u seviyesindeydi" dedi.
     Altınsaç, Merkez Bankası'nca açıklanan eylül ayı cari işlemler dengesi verilerine ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Ekonomideki yavaşlamanın özellikle enerji dışı cari açığa belirgin yansığını görüyoruz. Yıl sonunda enerji dışı cari dengede fazla vermemiz söz konusu olabilir. Önümüzdeki yıl ise bu trendin tersine dönmesini bekliyoruz. Son çeyrekte ekonomide kısmi toparlanma başladığından 2013'ün ilk çeyreğinden itibaren bu kalemde (enerji dışı cari açık) yeniden bir yükseliş söz konusu olabilir" ifadelerini kullandı.
     Yıllıklandırılmış net sermaye girişine bakıldığında ağustos ayında belirgin toparlanma olurken, eylülde tekrar düşüş olduğuna işaret eden Altınsaç, şunları ifade etti:
     "Türkiye sermayeye dayalı büyüyen bir ekonomi ve net sermaye girişinde hızlanma olmadığı takdirde büyümede belirgin bir toparlanmadan bahsetmek de mümkün olmuyor. Bu rakamın ekim, kasımda özellikle portföy girişi ile beraber yükseldiğini düşünüyoruz. Eylül ayında detaylara baktığımızda portföy bazında oldukça yüksek giriş görüyoruz, yaklaşık 5 milyar dolara yakın. Bunun neredeyse tamamı bono ve eurobonda (sukuk) olan giriş. Hisse senetlerine giriş ise zayıf kalmış gözüküyor. Güçlü fon girişine ragmen, yabancı para banka mevduatlarında yüklü çıkış var (3 milyar dolara yakın). Benzer şekilde net hata noksan kalemi de 2 milyar dolar gibi yüksek gerçekleşmiş."
    
    
    

Bu haberi 106 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir