Garanti, ilk kez aynı anda 2 bono ve 1 tahvil ihraç ediyor

  • Yazı boyutu
Garanti, ilk kez aynı anda 2 bono ve 1 tahvil ihraç ediyor

Garanti, ilk kez aynı anda 2 bono ve 1 tahvil ihraç ediyor

Garanti Bankası, bugüne kadar gerçekleştirdiği pek çok ihraçtan farklı olarak, ilk defa 2 farklı vadede Banka Bonosu ve iskontolu banka tahvili olmak üzere 3 ihracı aynı anda gerçekleştiriyor.
     Yapılan açıklamaya göre, toplam 750 milyon lira büyüklüğündeki bono ve tahvil ihracında talep toplama, 7-9 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
     İskontolu olarak satışa sunulacak bonolara ve tahvile toplam ihraç tutarından daha fazla talep gelmesi durumunda, halka arz tutarı 950 milyon liraya kadar artırılabilecek. İşlem, bankanın ilk tahvil ihracı olması nedeniyle ayrıca önem taşıyor.
     Banka bonoları ve tahvil, referans alınacak hazine bonosu ve devlet tahvillerinin getirisinden daha yüksek bir getiri kazandıracak. Bonolardan 91 gün vadeli ve büyüklüğü 300 milyon lira olanı, talep toplama dönemi sonunda referans alınacak hazine bonosu faizinin 50 baz puan; 179 gün vadeli ve büyüklüğü 300 milyon lira olanı 60 baz puan; 368 gün vadeli büyüklüğü 150 milyon lira olan iskontolu tahvil ise 75 baz puan üzerinde getiri sağlayacak.
     Bonolar ve tahvil, ilk etapta minimum 1.000 liralık satış tutarıyla, halka arz yöntemiyle satışa sunulacak. Müşteriler, halka arz süresi sona erdikten sonra, diledikleri zaman bonoların ve tahvilin alım-satımını ikincil piyasadan da yapabilecek.
     Halka arz edilen banka bonoları ve tahvil, İMKB bono/tahvil piyasasında işlem görecek. Yatırımcılar vade sonuna kadar beklerse, üzerinde belirtilen faiz oranı doğrultusunda nominal getiriyi alabilecek; tahvil ve bonolarını ara dönemde o anki piyasa fiyatı üzerinden satabilecek.
     Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Erün de, konuya ilişkin şunları kaydetti:
     "Özellikle piyasa faizlerinin gerilemesiyle, son dönemde yatırımcıların farklı ürünlere ilgisinin arttığını görüyoruz. Bu doğrultuda, özel sektör tahvillerine ve banka bonolarına yatırım yapma eğilimi, her geçen gün daha da güçleniyor. Garanti Bankası olarak bu talebe, yüksek getiri imkanı sağlayan banka bonoları aracılığıyla cevap veriyor, yatırımcılara alternatifli seçenekler sunuyoruz.
     Bu kez; ilk defa 2 bono ve 1 tahvil olmak üzere aynı anda 3 farklı vadede ihraç yaparak bir ilki gerçekleştireceğiz. Müşterilerimiz için alternatif yatırım araçları tasarlamaya, Garanti güvencesiyle yatırım fırsatları sunmaya devam edeceğiz."
    
    
    

Bu haberi 107 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir