Garanti'den rekor seviyede Eurobond ihracı -Garanti Bankası, uluslararası sermaye piyasalarına,…

  • Yazı boyutu
Garanti'den rekor seviyede Eurobond ihracı
     -Garanti Bankası, uluslararası sermaye piyasalarına,…

Garanti'den rekor seviyede Eurobond ihracı -Garanti Bankası, uluslararası sermaye piyasalarına, 5 ve 10 yıl vadeli, toplam 1 milyar 350 milyon ABD doları tutarında Eurobond ihracı gerçekleştirdi

Garanti Bankası, uluslararası sermaye piyasalarına, 5 ve 10 yıl vadeli, toplam 1 milyar 350 milyon ABD Doları tutarında Eurobond ihracı gerçekleştirdi.
     Yapılan açıklamaya göre, Garanti Bankası, uluslararası sermaye piyasalarına, 5 ve 10 yıl vadeli, toplam 1 milyar 350 milyon ABD Doları tutarında Eurobond ihracı gerçekleştirdi. Bugüne kadar Türkiye'de bir banka tarafından tek seferde gerçekleştirilen en yüksek tutarlı ve en düşük kupon oranlı ihraç olma özelliğini taşıyan bu işlemde, tahviller, gelen yoğun yatırımcı ilgisine cevap vermek amacıyla iki ayrı vade diliminde ihraç edildi.
     Eurobond ihracına, yüzde 37'si Avrupa, yüzde 31'i ABD ve yaklaşık yüzde 20'si Uzakdoğu'dan olmak üzere, 500'ün üzerinde kurumsal yatırımcıdan talep geldi.
     Yaklaşık 8 milyar dolar seviyesinde yatırımcı talebiyle karşılaşan işlemde, 750 milyon dolar tutarındaki 10 yıl vadeli sabit faizli tahviller, yüzde 5,375 faiz oranı üzerinden fiyatlanırken, kupon oranı yüzde 5,25 olarak belirlendi.
     Nominal tutarı 600 milyon dolar olan 5 yıl vadeli sabit fazili tahviller ise yüzde 4,175 faiz oranı üzerinden fiyatlanırken, kupon oranı yüzde 4 olarak belirlendi.
     İşlem "doğrudan ihraç" modeliyle Sermaye Piyasaları Kurumu'na (SPK) kayıtlı olarak yapıldı. İşlemin düzenleyici bankaları Bank of America Merrill Lynch, Citigroup, Commerzbank ve Morgan Stanley olurken, BNP Paribas da konsorsiyum üyesi olarak işlemde yer aldı. İşlem, düzenleyici bankalar eşliğinde çıkılan Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'ni kapsayan roadshow sonrasında fiyatlandı.
    
     -"Bu rekor ihraçta, Türkiye'nin istikrarlı büyümesinin önemli bir etkisi var"-
    
     Açıklamada konuya ilişkin değerlendirmelerine yer verilen Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, "Bu rekor seviyedeki ihraçta, böylesi bir başarıya ulaşılmasında, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden Türkiye'nin son 10 yıldır gösterdiği istikrarlı büyümenin önemli bir etkisi var" ifadelerini kullandı.
     Ekonomimizdeki pozitif ivme sayesinde, uluslararası piyasalardaki olağanüstü koşullara rağmen, uzun vadeli finans yatırımlarında aktif bir oyuncu olmaya devam ettiklerini belirten Özen, "Dünya piyasalarında sabit getirili enstrümanlarla ilgilenen yatırımcıların bankamıza duyduğu güven bizi onurlandırdı. Türkiye hazinesinden sonra Türkiye'de en yüksek miktarda Eurobond ihracında bulunan kurum unvanımızı pekiştirdik. Bu tür işlemlerde en çok tercih edilen Türk bankası olan Garanti, yurt dışı borçlanma olanağı yaratma ve derinleştirmedeki başarısını sürdürüyor" değerlendirmesinde bulundu.
     Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ali Fuat Erbil ise daha önce 1997'de ve 2011'de olmak üzere 2 kez Eurobond ihracı gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, "6 Eylül'de yaptığımız son ihraç, beklediğimizden katbekat fazla ilgi topladı. Türk bankacılık sektörüne örnek teşkil edecek nitelikteki bu işlem, finans yatırımları alanındaki uzmanlığımızı, uluslararası bankacılık ilişkilerindeki gücümüzü ortaya koyuyor. Bu başarımızı, öncelikle Türk bankacılık sektörünün gücüne, müşteri odaklı bankacılık modelimize ve sunduğumuz hizmetin kalitesine borçluyuz" ifadelerini kullandı.
     Açıklamada, geçen yıl Türkiye'nin ilk 10 yıl vadeli özel Eurobond ihracını gerçekleştiren Garanti Bankası'nın, bu işlemle, Türk bankaları içinde en uzun vadeli bonoyu ihraç edebilen banka olma özelliğini sürdürdüğü kaydedildi.
    
    
    

Bu haberi 140 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir