Garanti'den "Anında Alacak İskontosu"

  • Yazı boyutu
Garanti'den "Anında Alacak İskontosu"

Garanti'den "Anında Alacak İskontosu"

Garanti Bankası, ticaretin finansmanı amacıyla kullanılan Doğrudan Tahsilat Sistemi'ne (DTS) "Anında Alacak İskontosu" özelliğini ekledi.
     Banka açıklamasına göre, yeni hizmet kapsamında Garanti müşterileri, vadeli alacaklarını vade sonunu beklemeden nakde çevirebilecek.
     DTS sisteminde alacağını tahsil etmek için vade sonunu bekleyen satıcılar, "Anında Alacak İskontosu" sayesinde, belirli bir iskonto maliyetiyle, vadesinden önce, beklemeden alacağını tahsil edebilecek. Böylece firmalar; bilançolarındaki ileri vadeli alacaklarını erken tahsilat yoluyla nakde dönüştürerek, daha etkin bir bilanço yönetimi imkanına kavuşacak.
     Anında Alacak İskontusu özelliğinden yararlanmak isteyen firmalar, ileri vadeli faturalarını Kurumsal İnternet Şubesi'nde görüntüleyerek işlemi başlatabilecek.
     Açıklamada görüşlerine yer verilen Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ali Fuat Erbil, "Müşterilerimize, 'DTS ile tahsilatlarınız Garanti'de' diyorduk. Şimdi ise 'Alacaklarınızı vade sonunu beklemeden anında nakde çevirebilirsiniz' diyoruz. Bu özelliğin ticari hayatımıza yeni bir soluk getireceğine ve doğrudan tahsilat sistemlerinden yararlanan müşteri sayısında önemli artışlar sağlayacağına inanıyoruz. Satıcılar, konuyla ilgili bütün işlemleri internet şubesinden gerçekleştirebilecek" ifadelerini kullandı.
     Doğrudan Tahsilat Sistemi'nde ürünü bayilere/distribütörlere satan satıcının alacağı, banka garantisinde. Banka tarafından bayilere; sadece o satıcıdan yapacakları satın alma işlemlerini finanse etmek üzere bir kredi limiti tahsis ediliyor.
     Eğer vadesi geldiğinde, bayinin hesabında satıcıya ödeme yapılabilecek miktarda para bulunmazsa, bu kredi limiti devreye girer ve ödeme bankanın açtığı kredi limiti üzerinden yapılıyor. Satıcı alacağını alıyor; banka ise kredi borcunu alıcıdan tahsil ediyor.
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir