Garanti Bankası'na 400 milyon dolar kredi

  • Yazı boyutu
Garanti Bankası'na 400 milyon dolar kredi

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ali Fuat Erbil:"Bugüne dek Türkiye'de bu boyutta bir işlemi kendi kendine düzenleyebilen tek banka olan Garanti'nin, yurt dışı borçlanma yaratma ve kredi olanaklarını derinleştirmedeki başarısı, OPIC kredisiyle bir kez daha kanıtlandı"

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ali Fuat Erbil, Bankanın 400 milyon dolar seküritizasyon kredisi almasına ilişkin, "Bugüne dek Türkiye'de bu boyutta bir işlemi kendi kendine düzenleyebilen tek banka olan Garanti'nin, yurt dışı borçlanma yaratma ve kredi olanaklarını derinleştirmedeki başarısı, OPIC kredisiyle bir kez daha kanıtlandı" dedi.
     Bankadan yapılan açıklamada, yurt dışı borçlanma programı çerçevesinde, Amerikan OPIC (Overseas Private Investment Corporation) kurumundan, 14 yıl vadeli, 400 milyon dolar tutarında seküritizasyon kredisi sağlandığı belirtildi.
     Türkiye ve dünyada gerçekleştirilen, havale akımlarına dayalı en uzun vadeli seküritizasyon işlemi sonucunda sağlanan kredinin, yıllık cirosu 10 milyon liraya kadar olan içinde Kadın Girişimciler ile kalkınmada öncelikli iller dahil Türkiye çapındaki KOBİ'lerin ihtiyaçlarını finanse etmek için kullandırılmasının amaçlandığı kaydedildi
     Türkiye'de ilk kez 2009 yılında, yine Garanti'ye kredi sağlayan OPIC, vereceği krediyi; Amerikan Sermaye Piyasaları'nda ihraç edilen ve Bank of New York Mellon'ın pazarlamaya yetkili olduğu katılım sertifikaları (Certificates of Participation - COPs) aracılığıyla fonlayacak.
     Açıklamada değerlendirmesine yer verilen Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ali Fuat Erbil, Garanti Bankası olarak seküritizasyon kredileri alanındaki uzmanlıklarını, uluslararası bankacılık ilişkilerindeki güçlerini bir kez daha ortaya koyduklarını belirtti.
     Erbil, şunları ifade etti:
     "OPIC'in Türkiye'de doğrudan kredi sağladığı ilk banka olan Garanti, son işlemle OPIC'in Türkiye'de en yüksek tutarlı kredi sağladığı kurum oldu. Garanti, yabancı bir bankaya ihtiyaç duymadan başından sonuna kadar tüm işlemi yapılandırarak, bu alandaki uzmanlığını ispat etti. Bugüne dek Türkiye'de bu boyutta bir işlemi kendi kendine düzenleyebilen tek banka olan Garanti'nin, yurt dışı borçlanma yaratma ve kredi olanaklarını derinleştirmedeki başarısı, OPIC kredisiyle bir kez daha kanıtlandı. Bankamız, uluslararası piyasalarda tercih edilen kurum olma özelliğini sürdürüyor."
    
    
    


Bu haberi 153 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir