Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen: -"(İspanyol bankası BBVA'nın ortaklıktan çıkma konusu)…

  • Yazı boyutu
Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen:
  -"(İspanyol bankası BBVA'nın ortaklıktan çıkma konusu)…

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen: -"(İspanyol bankası BBVA'nın ortaklıktan çıkma konusu) Böyle bir ihtimali görmüyorum" -"Eurobond çıkmadan bunların(Avrupa) krizden çıkması zor. Hiç bir ülke yüzde 6 faiz öde, büyüme yok, vergilerde artış yok ama faiz giderlerinin birden iki katına çıkmasıyla bunun sürdürülmesi mümkün değil"

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, Garanti Bankası ortaklarından İspanyol bankası BBVA'nın ortaklıktan çıkacağı iddialarına ilişkin, "Böyle bir ihtimali görmüyorum" dedi.
     Özen, gazetecilerin bu konudaki sorularını şöyle yanıtladı:
     "Böyle bir ihtimali görmüyorum. İspanyol bankacılık sistemini ikiye ayırmak gerekiyor. İspanyol bankacılık sisteminde halk bankaları dediğimiz sistem hakikaten çok zor durumda. BBVA'nın sermaye ihtiyacı olmadığını en yetkili ağızlardan birisi olan IMF açıkladı. Yapılan stres testlerinin sonucunda yeni yapılan stres testlerinin de sonucunda sermaye ihtiyaçları olmadığı şu an kesin. Ben bunu söylemiyorum, IMF söylüyor.
     İspanyol bankacılık sistemine ikili bakmak lazım. Özel sektör bankaları gayet iyi durumda. Önümüzdeki üç sene zaman zarfı içerisine bu bankaların çok avantajlı konuma geleceğini düşünüyorum. Ama İspanyol ekonomisindeki zorluklar da ortada. Olaya şöyle bakmak lazım; yanlış kurulmuş bir Avrupa olduğu ortaya çıktı. Avrupa Birliği kurulurken, bir sürü hatalar yapıldı. Buradaki olay, beraber girdiler krize, beraber çıkacaklar, eğer AB'nin devam etmesini istiyorlarsa, eğer avronun devam etmesini istiyorlarsa.
     Eurobond çıkmadan bunların krizden çıkması zor. Hiçbir ülke, yüzde 6 faiz öde, büyüme yok, vergilerde artış yok, ama faiz giderlerinin birden iki katına çıkmasıyla bunun sürdürülmesi mümkün değil. İşte ortak Eurobond'un faydası burada ortaya çıkıyor. Eurobond'u çıkarmak lazım ve faiz giderlerini düşürmek lazım. Ben böyle düşünüyorum. Almanya'nın da burada süngüsü düşecek, ayak diremeyecek artık."
    
    
    

Bu haberi 166 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir