Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürü Gelberi

  • Yazı boyutu
Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürü Gelberi

Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürü Gelberi:"ECB, piyasa beklentilerinin hiçbirini karşılayamadı""Geçtiğimiz bir haftada yaşananlar özellikle Draghi'nin güvenilirliğini önemli ölçüde azaltmıştır"

Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürü Ali İhsan Gelberi, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) piyasa beklentilerinin hiçbirini karşılayamadığını belirtti.
     Gelberi, ECB Başkanı Mario Draghi'nin açıklamaları ve ECB'nin faiz kararına ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.
     Geçen hafta Draghi'nin, Bernanke ve diğer merkez bankaları ile görüştükten sonra, Avro'yu kurtarmak için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını söylediğini hatırlatan Gelberi, "Bu söylem piyasalarda Avrupa krizine yönelik olarak merkez bankalarının koordineli bir hareket yapacakları beklentisi oluşturdu" diye konuştu.
     Gelberi, dün FED'in kararlarından sonra koordineli bir hareketin olmayacağının anlaşıldığını ifade ederek, "Piyasalar yine de Draghi'nin bir hafta önceki söylemine dayanarak ECB'nin sorunlu ülke tahvili alımı konusunda aksiyona geçmesini bekliyorlardı" ifadelerini kullandı.
     "ECB, piyasa beklentilerinin hiçbirini karşılayamadı" diyen Gelberi, şunları kaydetti:
     "Draghi, tahvil alımı konusundaki çalışmaları haftaya yapacaklarını söyledi. EFS Fonu'na bankacılık yetkisi verilmesinin zor olduğunu söyledi. Diğer kurumların görevlerini yapamayacaklarını söyledi. Piyasaları memnun edecek hiçbir şey söylemedi.
     Piyasa beklentileri yüksek tutulmuş olabilir, ancak beklentileri yükseltmekte Draghi'nin söylemlerinin katkısı azımsanamayacak ölçüde. Sonuç, itibariyle ECB'nin bazı kararları almakta yetkilerinin yetersiz olduğu ortaya çıktı. Geçtiğimiz bir haftada yaşananlar özellikle Draghi'nin güvenilirliğini önemli ölçüde azaltmıştır."
    
    
    


Bu haberi 250 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir