Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Bülteni: -"Yıl sonu bütçe hedefine ulaşmak için 2011 yılı…

  • Yazı boyutu
Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Bülteni:
  -"Yıl sonu bütçe hedefine ulaşmak için 2011 yılı…

Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Bülteni: -"Yıl sonu bütçe hedefine ulaşmak için 2011 yılı ikinci yarısının yaklaşık 10 milyar lira üzerinde faiz dışı fazla elde edilmeli"

Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Bülteni'nde, yıl sonu için 29,1 milyar lira olan bütçe açık hedefine ulaşılması için Temmuz-Aralık 2012 döneminde 2011 yılı ikinci yarısının yaklaşık 10 milyar liranın üzerinde faiz dışı fazla elde edilmesi gerektiği belirtildi.
     2012 yılı ilk yarı bütçe gerçekleşmelerinin değerlendirildiği bültende, "Haziran ayı bütçesindeki bozulma hem gelir hem de gider kaynaklı. Haziran ayı merkezi yönetim bütçe verileri önceki hafta açıklanan nakit denge rakamlarının işaret ettiği gibi bütçede önemli oranda kötüleşme olduğunu teyit etti" ifadelerine yer verildi.
     Bültende, geçen yılın aynı dönemine göre yaşanan bozulmada personel ödemelerindeki hızlı artışın yanı sıra, geçtiğimiz yıl bütçeye önemli katkı sağlayan yapılandırma gelirinin bu yıl sınırlı kalması ve ekonomideki yavaşlamanın etkili olduğu kaydedildi.
     Yılın ilk yarısında bütçe dengesi geçtiğimiz yılki 2,9 milyar liralık fazladan, 6,7 milyar liralık açığa dönüştüğü anımsatılan bültende, "Yıl sonu için bütçe açık hedefi 21,1 milyar lira, 12 aylık kümüle rakam ise 27 milyar lira. Yılın ilk yarısında faiz dışı fazla 25,3 milyar liradan 19,6 milyar liraya düştü. Yıl sonu için hedefin 29,1 milyar lira olduğu düşünüldüğünde hedefe ulaşılması için Temmuz-Aralık 2012 döneminde 2011 yılı ikinci yarısının yaklaşık 10 milyar lira üzerinde faiz dışı fazla elde edilmeli" görüşü dile getirildi.
    
     -Haziran ayındaki personel maaş artışı-
    
     Haziran ayında personel maaş artışına da değinilen bültende, şunlar kaydedildi:
     "Personel maaş artışı, gecikme ve zam farklarıyla birlikte aynı aya yansıtılması nedeniyle oldukça yüksek oldu. Yılın kalan aylarında personel gider artışları Haziran ayı kadar yüksek olmayacaksa da hedeflerin üzerinde kalmaya devam edecek. Gider tarafında hedeflerin üzerinde gidilmesi, gelir performansının önemini artırıyor.
     Bu bağlamda yılın ikinci yarısında ekonomik aktivitenin seviyesi ve gider tarafında sıkılaştırmanın ne kadar gerçekleşebileceği yıl sonu hedeflerine ulaşılması açısından kritik olacak. Yıl sonu hedefine ulaşılması için bütçe performansının 2011 ikinci yarısının üzerinde olması gerekiyor."
    
    
    

Bu haberi 131 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir