Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar: "2012 yılı ilk çeyrek büyümesi beklentilere paralel"…

  • Yazı boyutu
Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar:
  "2012 yılı ilk çeyrek büyümesi beklentilere
  paralel"…

Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar: "2012 yılı ilk çeyrek büyümesi beklentilere paralel" -"Stoklardaki değişimin, 2012 yılı ilk çeyrek büyümesi üzerinde önemli bir etkisi söz konusu" -"2009 yılı üçüncü çeyrek sonrası, ilk kez stok dahil iç talep, büyümeye negatif katkı yaptı"

Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürlüğü'nün hazırladığı 2012 yılı ilk çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin raporunda, 2012 yılı ilk çeyrek büyüme rakamlarının beklentilere paralel geldiği belirtildi.
     Raporda, 2012 yılı birinci çeyrek büyümesinin yüzde 2,8 olan piyasa tahmininin sınırlı üzerinde yüzde 3,2 olduğu, takvim ve mevsimsel etkilerden arındırılmış GSYH'nın, önceki çeyrekte olduğu gibi 2012 yılı ilk çeyreğinde de çeyreklik bazda yüzde 0,2 büyüdüğü ifade edildi.
     Stoklardaki değişimin 2012 yılı ilk çeyrek büyümesi üzerinde önemli bir etkisi olduğu vurgulanan raporda, stoklar dahil edilmeden bakıldığında iç talebin büyümeye katkısının 1,0 puan olduğu, stoklar dahil iç talebin büyümeye 1,4 puan azaltıcı etki yarattığı belirtildi.
     2009 yılı üçüncü çeyrek sonrası, ilk kez stok dahil iç talebin büyümeye negatif katkı yaptığı ifade edilen raporda, iç talebin katkısının azalmaya devam ettiği, dış talebin katkısının ise beklentilere paralel artışını sürdürdüğü, bir önceki çeyrekte dış talebin katkısı 3,2 puan olurken, 2012 yılı ilk çeyreğinde katkının 4,5 puan düzeyinde gerçekleştiği ve böylece ekonomideki dengelenme sürecinin devam ettiği teyit edildi.
     Tüketim ve yatırım harcamaları toplam artışı kamuda yüzde 4,7, özelde yüzde 0,4 ile sınırlı kaldığı belirtilen raporda şu değerlendirmelerde bulunuldu:
     "2009 yılı son çeyrek sonrası ilk kez kamu harcama artışı özel sektör harcama artışının üzerinde gerçekleşti. Tüketim harcamaları bir önceki yılın aynı dönemine göre önemli bir değişim göstermeyerek büyüme hızı yüzde 0 oldu. Yatırım harcamaları kamu tarafında yüzde 2,1 artarken, özelde azaldığı yönündeki öncü göstergelere rağmen yüzde 1,6 arttı.
     Raporda, ilk çeyrekte sektör bazında büyüme oranlarının yavaşlasa da pozitif kalmaya devam ettiği belirtilerek, son iki yıldır en hızlı büyüyen sektör olan inşaat sektöründe büyümenin 2011 yılı son çeyrekte başlayan yavaşlama trendini sürdürdüğü ifade edildi.
     Yılın ikinci çeyreğine ilişkin göstergeler karışık sinyaller verdiği ifade edilen raporda şunlar kaydedildi:
     "Nisan ayı sanayi üretim verisi beklentilerin üzerinde gelirken, mayıs ayında sektörel bazda ihracat ve ithalatın da desteklediği toparlanma görüldü. Haziran ayında ise kapasite kullanım oranı önceki aylara göre daha belirgin yavaşladı. İlk çeyrek büyüme verisi beklentimizin sınırlı üzerinde geldi. Mevcut durumda global ekonomide belirsizliklerin sürmesini dikkate alarak 2012 geneli için yüzde 2,7'lik büyüme tahminimizi koruyoruz."
    
    
    

Bu haberi 153 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir