Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürü Gelberi: "Merkez Bankası Aralık ayı toplantısında…

  • Yazı boyutu
Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürü Gelberi: 
  "Merkez Bankası Aralık ayı toplantısında…

Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürü Gelberi: "Merkez Bankası Aralık ayı toplantısında politika faizi ve faiz bandının alt sınırını değiştirmeyebilir"

Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürü Ali İhsan Gelberi Kasım ayı TÜFE bazlı reel efektif kurunun 119,21 olarak açıklanmasının ardından, TL'de ek bir değerlenme olmaz ise Merkez Bankası'nın (MB) aralık ayı toplantısında politika faizi ve faiz bandının alt sınırında indirime gitmeyebileceğini belirtti.
     Gelberi MB Başkanı Başçı'nın geçen ay kur konusunda reel efektif kur endeksini izlediklerini söylediğini hatırlatarak politika tepkisi için 120-125 ve 130 şeklinde seviyelerin telaffuz edildiğini vurguladı.
     Bu seviyelerin, MB'nın TL'nin değerlenmesi karşısında verilecek politika tepkisinin şiddetini gösterdiğinin altını çizen Gelberi değerlendirmesine şöyle devam etti:
     "Kasım ayında açıklanan endeks değeri 117,37 idi. Bugün açıklanan endeks değeri ise 119,21. Bu rakam geçtiğimiz aya göre Türk Lirasının reel değerinde bir artış olduğunu, ancak henüz Merkez Bankasının müdahale sınırına gelmediğini gösteriyor. MB toplantısına kadar TL'de ek bir değerlenme olmaz ise, MB aralık ayı toplantısında politika faizi ve faiz bandının alt sınırını değiştirmeyebilir."
    
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir