Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar: -"Cari açıktaki iyileşme belirginleşiyor"

  • Yazı boyutu
Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar:
  -"Cari açıktaki iyileşme belirginleşiyor"

Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar: -"Cari açıktaki iyileşme belirginleşiyor"

Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürlüğü'nün hazırladığı nisan ayına ilişkin ödemeler dengesi raporunda, mevsimsellikten arındırılmış verilere göre, enerji ithalatının cari açığı yukarı çekmeye devam edeceği, net enerji hariç cari açıktaki iyileşmenin ise belirginleştiği belirtildi.
     Raporda, ekonomide dengelenme sürecinin devam etmesiyle, Ekim 2011'de 78,6 milyar dolar ile zirveye ulaşan 12 aylık cari açığın, Nisan 2012'de 69,2 milyar dolar ile yaklaşık bir yılın en düşük seviyesine gerilediği vurgulandı.
     Raporda, Mart'ta yılın en yüksek seviyesini gören petrol fiyatlarının bu aydan itibaren hız keserek 126 dolardan 98 dolara kadar gerilemesinin cari açıktaki iyileşmeyi hızlandırabilecek bir faktör olduğu ifade edildi.
     Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürlüğü, cari açığın, bu doğrultuda daha önceki 2012 yılı 70 milyar dolarlık cari açık tahmininin de altında gerçekleşebileceğini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 161 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir