Garanti Anadolu Sohbetleri

  • Yazı boyutu
Garanti Anadolu Sohbetleri

Bu yıl 10. yaşını kutlayan programın 81. durağı Karabük oldu

Garanti Bankası, bu yıl 10'uncu yaşını kutlayan Garanti Anadolu Sohbetleri'nin 81'inci toplantısını Karabük'te gerçekleştirdi.
     Yapılan açıklamaya göre, toplantıda, Karabük ekonomisinin gelişme alanları, uzman konuklar rehberliğinde masaya yatırıldı. Dünya gazetesi Başyazarı Osman Saffet Arolat'ın yönettiği etkinliğin açılış konuşmalarını, Karabük Valisi İzzettin Küçük, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere ve Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Pehlivan Baylan yaptı.
     Buluşmada uzmanlar tarafından, Karabük'ün ülke sanayisindeki yerini güçlendirmenin, var olan turizm ve dış ticaret potansiyelini artırmanın yolları tartışıldı, somut katkı sağlayacak öneriler sunuldu.
     Toplantıda söz alan Lojistik Yönetim Danışmanı Atilla Yıldıztekin, kentin en önemli gündem maddelerinden Filyos Limanı Projesi başta olmak üzere, şehrin entegre ulaşım ve lojistik olanaklarının geliştirilmesi konusunda katılımcıları bilgilendirdi.
     Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Safranbolu'nun Yavaş Şehir (Citta Slow) seçilmesi ve turizm potansiyelini geliştirmesi için deneyim ve önerilerini paylaştı.
     Türkiye Demir Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Veysel Yayan, Karabük'ün sembolü haline gelen demir çelik sektöründe rekabet stratejileri geliştirilmesi ve geleceğe dönük vizyon belirlenmesi konusunu değerlendirdi.
     Kardemir AŞ Genel Müdürü Fadıl Demirel de, Karabük'te demir çelik sektörünün mevcut durumunu ve bir sanayi devi haline gelen Kardemir örneğini anlattı.
     Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere ise, Karabük'ün Cumhuriyet tarihinin ilk yıllarından beri sanayi kültürünün damgasını vurduğu bir kent olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
     "Bu özelliğini ve sahip olduğu nitelikli insan gücünü üst düzey verimlilikle kullanabilmesi için, kentte sanayi ve ticaretin önündeki engellerin kaldırılması gerekiyor. Ana ulaşım ve ticaret güzergahları açısından avantajlı bir konuma sahip olan kentin, lojistik imkanlarının geliştirilmesi ihtiyacı var. Bu anlamda, Filyos Limanı Projesi, hammaddeye erişim, yükleme ve taşıma maliyetlerini azaltma, ithalat ve ihracatı canlandırma konusunda büyük umut vaat ediyor. Karabük ayrıca, sanayisiyle olduğu kadar turizm potansiyeliyle de gündeme gelmeyi hak ediyor. Safranbolu'nun kimliğiyle uyumlu alternatif turizm modelleri benimsenmesiyle, Karabük ekonomisine büyük katkı sağlanacağı inancındayız. Toplantımızın, gerçekçi ve kalıcı çözümlere ulaşmak için önemli ipuçları sunacağına umut ediyoruz."
    
    
    


Bu haberi 188 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir