GAP ve DAP illerine damızlık sığır işletmesi yatırım desteği -Bakanlar Kurulu Kararına göre, öz…

  • Yazı boyutu
GAP ve DAP illerine damızlık sığır işletmesi yatırım desteği
  -Bakanlar Kurulu Kararına göre, öz…

GAP ve DAP illerine damızlık sığır işletmesi yatırım desteği -Bakanlar Kurulu Kararına göre, öz sermayeye dayalı en az 50 baş ve üzeri kapasiteye sahip projeli damızlık sığır işletmesi yatırımlarına 2013-2015 yılları arasında hibe desteği uygulanacak

GAP ve DAP kapsamındaki illere kurulacak öz sermayeye dayalı en az 50 baş ve üzeri kapasiteye sahip projeli damızlık sığır işletmesi yatırımlarına 2013-2015 yılları arasında hibe desteği uygulanacak.
     Bakanlar Kurulu'nun "Güneydoğu ve Doğu Anadolu Projesi Kapsamındaki İllerde Kurulacak Damızlık Sığır İşletmesi Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Karar"ı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 17 Aralık 2012 tarihli yazısı üzerine Bakanlar Kurulu'nca 28 Ocak 2013 tarihinde alınan kararla, üreticilerin bireysel veya bir arada yapacakları öz sermayeye dayalı en az 50 baş ve üzeri kapasiteye sahip projeli damızlık sığır işletmesi yatırımlarına 2013-2015 yılları arasında hibe desteği uygulanacak.
     Bu sürede kurulacak işletmelere inşaat (yeni yatırım) için yüzde 30, damızlık gebe düve alımı (hayvan alımı) için yüzde 40, sağım ünitesi ve/veya soğutma tankı alımına (makina alımı) yüzde 40 hibe uygulanacak. Desteklemeden yararlanacak projelerde inşaat yapımı, hayvan ve makina alımı olarak belirlenen üç yatırımın da yer alması gerekirken, karar kapsamında kurulacak işletmeler hibe desteğinden bir kere yararlanabilecek.
     Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bütçesinden karşılanacak ödemeler, Ziraat Bankası aracılığıyla gerçekleştirilecek ve bankaya, destekleme tutarının yüzde 0,2'si oranında hizmet komisyonu ödenecek.
     Hibe desteklerinden kamu kurum ve kuruluşları ile ortaklıkları yararlanamayacak. Ayrıca bu karar kapsamındaki destek unsurlarından yararlanan yatırım harcamaları, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının desteklerinden yararlanamayacak.
    
    
    

Bu haberi 145 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir