"GAP Alanında Fıstık Yetiştiriciliği" semineri -HRÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çullu:…

  • Yazı boyutu
"GAP Alanında Fıstık Yetiştiriciliği" semineri
  -HRÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çullu:…

"GAP Alanında Fıstık Yetiştiriciliği" semineri -HRÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çullu: -"Türkiye, fıstık üretiminde dünyada üçüncüdür" -ZMO Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Öztürkmen: -"Ülke ekonomisine yıllık tarımsal katkımız 5 milyar TL'nin üzerine çıkmıştır"

Harran Üniversitesi (HRÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu, Türkiye'nin fıstık üretiminde, dünyada 3'üncü sırada bulunduğunu söyledi.
     "Tarım Öğretiminin 167. Yılı" etkinlikleri kapsamında HRÜ Osmanbey Yerleşkesi'nde "GAP Alanında Fıstık Yetiştiriciliği" semineri düzenlendi. Bölgedeki akademisyen sanayici ve üreticilerin bir araya geldiği seminerde, fıstık alanında yaşanılan sorunlar ve ihtiyaç duyulan faaliyetlere ilişkin fikir alışverişinde bulunuldu.
     HRÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu, seminerin ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgenin ciddi toprak potansiyelinin bulunduğunu belirterek, toprak bakımından bölgedeki fakir alanları da tarıma kazandırma gayreti içerisinde olduklarını söyledi.
     Bölgede tarım alanlarının haricindeki alanlarda da fıstık yetiştiriciliğinin yapıldığını vurgulayan Prof. Dr. Çullu, "Türkiye, fıstık üretiminde dünyada 3'üncü sırada yer alıyor. Fıstık üretiminde de Şanlıurfa, Gaziantep, Adıyaman ve Siirt başta geliyor. Türkiye'deki fıstık üretiminin de yüzde 90'ı bu illerimizden karşılanıyor. Onun için üretim yaptığımız alanları daha verimli kullanabilmenin yöntemlerini araştırıyoruz" dedi.
    
     -"Ekonomiye 5 milyar TL destek"
    
     Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen de nüfus artışına dikkati çekerek, buna paralel olarak kişi başına düşen arazi miktarının azaldığını söyledi.
     Türkiye'nin tarımsal üretimine Şanlıurfa'nın ciddi ölçüde destek sağladığını belirten Yrd. Doç. Dr. Öztürkmen, "Şanlıurfa pamuk, mercimek ve buğdayı en fazla üreten illerin başında geliyor. Ülke ekonomisine yıllık tarımsal katkımız 5 milyar TL'nin üzerine çıkmıştır. Şanlıurfa tarımına hizmet eden sadece bize kayıtlı bin 75 üye var" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 378 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir