Gana Devlet Başkanı John Dramani Mahama: -"Türk iş adamlarını Gana'ya davet ediyorum, gelip görün,…

  • Yazı boyutu
Gana Devlet Başkanı John Dramani Mahama:
  -"Türk iş adamlarını Gana'ya davet ediyorum, gelip görün,…

Gana Devlet Başkanı John Dramani Mahama: -"Türk iş adamlarını Gana'ya davet ediyorum, gelip görün, sizi Gana'ya bekliyoruz" -TOBB Başkan Yardımcısı ve DEİK Yönetim Kurulu Üyesi Yalçıntaş: -"Gana ile olan ticaret hacmimiz 90 milyon dolardan 500 milyon dolar seviyesine çıktı, 1 milyar dolara çıkarma hedefindeyiz"

Gana Devlet Başkanı John Dramani Mahama, Türk işadamlarını ülkesinde yatırıma davet etti.
     DEİK/Türk-Gana İş Konseyi tarafından onuruna düzenlenen toplantıda Mahama, Türk iş adamlarının zorluk çekmeden Gana'da, Ganalı iş adamlarının da Türkiye'de iş yapabilmesi için 5 mutabakat zaptı imzaladıklarını, anlaşmalarla iki ülke ticaretinin çerçevesini çizdiklerini ve serbest ticaret konusunu ele aldıklarını anlattı.
     İki ülke ticaretinin gelişmesi ve kolaylaşması için iki tarafın da çalıştığını, uygun yasaların parlementolardan geçtikten sonra ülkeler arasında iyi ilişkilerin temin edileceğini ifade eden Mahama, özel sektörün Gana'yı bir üst kademe gelişime taşıyacak lokomotif durumunda olduğunun farkında olduklarını, bu doğrultuda özel sektörün Gana'da geliştiğini belirtti.
     Gana'da devletin artık sağlık, eğitim gibi hizmetlere odaklandığını, devlet olarak ticareti iş adamlarına bıraktıklarını, buna uygun ortamın sağlanmasının da kendi görevleri olduğunu dile getiren Mahama, Gana'da limanların gelişmesi, köprülerin inşası, yerel havalimanı inşası gibi konulara eğileceklerini, mühendislik ve müteahhitlik konusunda Türkiye'nin çok başarılı bir ülke olduğunu anlattı.
     İki ülke arasında altyapı çalışmaları konusundaki işbirliklerinin önümüzdeki dönemde daha net görüleceğini ifade eden Mahama, "Türk iş adamlarını Gana'ya davet ediyorum, gelip görün, sizi Gana'ya bekliyoruz" dedi.
    
     -"Türkiye, Avrupalı, Asya'lı aynı zamanda Afrika'lı bir ülkedir"-
    
     TOBB Başkan Yardımcısı ve DEİK Yönetim Kurulu Üyesi Murat Yalçıntaş ise konuşmasında, ziyaretin Türkiye Gana arasındaki ilişkilerde kilometre taşı olduğunu, göreve yeni başlayan Mahama'nın Gana'yı çok daha ileriye götüreceğini, seçildikten sonra ilk ziyaretin Türkiye'ye yapılmış olmasının da iki ülke arasındaki ilişkilerin çok ileriye gideceğini gösterdiğini söyledi.
     Ziyaretin ilişkileri en üst seviyeye taşıyacağına olan inancının tam olduğunu belirten Yalçıntaş, Türkiye'nin coğrafi özelliklerine değinerek, bu coğrafi şartların hem siyasi hem de ekonomik olarak Türkiye'ye olan katkılarını anlattı.
     "Türkiye, Avrupalı, Asya'lı aynı zamanda Afrika'lı bir ülkedir" diyen Yalçıntaş, Türk özel sektörü olarak, arada geçmişten bu yana bağların olduğu Afrika ile ilişkileri güçlendirmek istediklerini, iki ülke arasında verimli ortaklıklar kurmak hedefine olduklarını kaydetti.
     Gana ile olan ticaret hacminin 90 milyon dolardan 500 milyon dolar seviyesine çıktığını, ancak bu rakamın iki ülkenin potansiyelinin çok altında olduğunu dile getiren Yalçıntaş, "Bu 500 milyon doları 1 milyar dolara çıkarma hedefindeyiz" dedi.
     Sektörler bazında Türkiye ve Gana arasındaki yakınlıklara ve ortak çalışılabilecek alanlara ait değerlendirmelerde bulunan Yalçıntaş, geliştirilmesi gereken yönlere de dikkati çekti.
     Murat Yalçıntaş, Türk iş adamlarının Gana'da ticaret yaparken karşılaştığı zorluklara işaret ederek, mevzuattan kaynaklanan sıkıntılar dolayısıyla vize işlemlerinde, teminat mektuplarında ve gümrük oranlarında yaşanan sıkıntıların giderilmesi gerektiğini söyledi.
     Toplantı sonunda Yalçıntaş, Mahama'ya çini işlemeli tablo ve gümüş tabak armağan etti.
    
    
    

Bu haberi 158 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir