Galatasaray Genel Sekreteri ve eski Arçelik Genel Müdürü Özdemir: "10 milyar dolarlık ihracattan…

  • Yazı boyutu
Galatasaray Genel Sekreteri ve eski Arçelik Genel Müdürü Özdemir:
  "10 milyar dolarlık ihracattan…

Galatasaray Genel Sekreteri ve eski Arçelik Genel Müdürü Özdemir: "10 milyar dolarlık ihracattan 150 milyar dolara gelirken bu kadar yetişmiş elemanımız yoktu. Şimdi aşırı şekilde bunlar var ve 2023 hedefi için arkadan gelen genç nüfus muazzam bir donanım ile geliyor"

Galatasaray Genel Sekreteri ve eski Arçelik Genel Müdürü Aka Gündüz Özdemir, "10 milyar dolarlık ihracattan 150 milyar dolara gelirken bu kadar yetişmiş elemanımız yoktu. Şimdi aşırı şekilde bunlar var ve 2023 hedefi için arkadan gelen genç nüfus muazzam bir donanım ile geliyor"dedi.
     Bursa Genç Sanayici İşadamları ve Yöneticileri Derneği(GESİAD)'ın Almira Otel'de düzenlenen aralık ayı sinerji toplantısına konuşmacı olarak katılan Özdemir, toplantı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada Türkiye'nin yol kazaları yaşa da 2023 vizyonu çerçevesinde 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşacağını söyledi.
     Özdemir, Türkiye'nin mevcut markaları güçlendirerek ve yurt dışında marka satın alarak bu hedefe ulaşabileceğini belirterek şunları kaydetti:
     "Konulan hedef fevkalade önemlidir. Benim gördüğüm şey şudur ki: ülkemiz insanı göründüğünden çok daha fazla müteşebbis ve zekidir. Türkiye'nin şöyle 20 sene gerisine baktığımızda ne kadar önemli bir mesafe katettiğini görüyoruz. Şimdi 150 milyar dolara gelmiş olan ihracatı 4'e katlamaktan söz ediyoruz. Bu çok rahatlıkla olacaktır. Türkiye yurt dışında kiminle nasıl rekabet ettiğini görerek daha bilinçli bir şekilde bunu yapacaktır. Bunun iki ana yolu vardır. Bunlar: mevcut markaları daha da güçlendirmek ve yurt dışında markalar satın almaktır."
    
     -"Genç nüfus muazzam bir donanım ile geliyor"-
    
     Yetişmekte olan genç nüfusun Türkiye'nin bu yolda en büyük kozlarından biri olduğunu dile getiren Özdemir, şöyle devam etti:
     "10 milyar dolarlık ihracattan 150 milyar dolara gelirken bu kadar yetişmiş elemanımız yoktu. Şimdi aşırı şekilde bunlar var ve 2023 hedefi için arkadan gelen genç nüfus muazzam bir donanım ile geliyor. Tabii ki bunun yanı sıra hükümete de görevler düşmektedir ki teşvik politikaları daha fazla katma değer sağlayacak alanlara yöneltilmelidir.
     Dünya pazarlarında rekabet edemeyecek mal üretimi sadece iç pazarda kalır, bu da amaca hizmet etmez. Bu yolculukta yol kazaları olacaktır. Ortadoğu'da olanlar belli, Avrupa'nın hali de belli. Tüm bunlara rağmen bizim hala ihracatımız büyüyor ise burada mutlaka bu dinamizmi sağlayan özelliğimiz var demektir. Avrupa bundan daha fazla bir krize giremez, girmeyecektir, dolayısıyla Türkiye'nin performansını artacaktır. Komşularımızdaki sıkıntıları iyi analiz edersek hedeflerimizde sapmalar yaşamayız. Türkiye işin zor kısmını hem insan gücü hem tecrübe olarak aştı. Geliştikçe daha çok öğreneceğiz, öğrendikçe daha fazla gelişeceğiz."
    
    
    

Bu haberi 205 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir