Gabon Yatırım Tanıtım Bakanı Magloire Ngambia: "Önümüzdeki beş yılda toplam 20 milyar doları bulan…

  • Yazı boyutu
Gabon Yatırım Tanıtım Bakanı Magloire Ngambia:
  "Önümüzdeki beş yılda toplam 20 milyar doları bulan…

Gabon Yatırım Tanıtım Bakanı Magloire Ngambia: "Önümüzdeki beş yılda toplam 20 milyar doları bulan bir yatırım öngörüyoruz"

Gabon Yatırım Tanıtım Bakanı Magloire Ngambia gelecek beş yılda toplam hacmi 20 milyar doları bulan altyapı, enerji, ulaşım ve eğitim yatırımları için Türk iş adamlarını ülkesine yatırım yapmaya davet etti.
     Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun (TUSKON) düzenlediği Türkiye - Gabon İş Forumu'nda konuşan Ngambia, "Önümüzdeki beş yılda toplam 20 milyar doları bulan bir yatırım öngörüyoruz. 200 bin konutluk bir açığımız var. Bu alanda 2,8 milyar dolarlık bir yatırımımız olacak. Yollar için 6 milyar, deniz ve hava taşımacılığımız için 2 milyar, sağlık yatırımları için 2 milyar dolar olmak üzere yatırımlarımız olacak" dedi
     Türk iş adamlarının Gabon'da yatırım yapmakla yakından ilgileniyor olmasının sevindirici olduğunu belirten Ngambia, "Doğrudan yatırımlar bizi çok yakından ilgilendiriyor" diye konuştu.
     Ngambia, Türk iş adamlarını Gabon'un ulaştırma alanınında da yatırım yapmaya da çağırarak, "3600 kilometre uzunluğunda yola ihtiyacımız var. 2016 yılına kadar bunu tamamlamamız lazım ve bu da yaklaşık 6 milyar dolarlık bir yatırım demek oluyor" dedi.
     Gabon'da limanlar ve havaalanlarının da yatırım fırsatları sunduğunu belirten Ngambia, "Bu alanda 2 milyar dolarlık bir yatırım öngörülüyor ilk etapta. Yeni bir havalimanının inşası ve mevcut havalimanının geliştirilmesini planlıyoruz" ifadesini kullandı.
     Gabon'da demiryollarının geliştirilmesi için de Türk şirketlerine çağrıda bulunan Ngambia, "Bu alanda yaklaşık 5,5 milyar dolarlık bir yatırımdan bahsediyoruz. 920 kilometrelik bir demiryolu projemiz var. Burada özellikle 300'er kilometrelik iki demiryolu için acil bir ihtiyacımız var" şeklinde konuştu.
     Konuk Bakan, Gabon'da su ve enerji projelerinin geliştirilmesi için de 3 milyar dolarlık yatırım planladıklarını bildirerek, "Atık sular, enerji, hidroelektrik alanlarında projeler geliştiriyoruz" dedi.
    
    
    

Bu haberi 144 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir