Gabon İş Forumu -TUSKON Başkanı Rızanur Meral: "Afrika'da bazı ülkeler bizim için öncelikli.…

  • Yazı boyutu
Gabon İş Forumu
  -TUSKON Başkanı Rızanur Meral:
  "Afrika'da bazı ülkeler bizim için öncelikli.…

Gabon İş Forumu -TUSKON Başkanı Rızanur Meral: "Afrika'da bazı ülkeler bizim için öncelikli. Bunlardan biri de Gabon" -Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimba: "Siyasi ilişkilerimizde yakaladığımız istikrarı ekonomik anlamda da gerçekleştirmek istiyoruz. Yeni dönemde hedefimiz yükselen ülkeler ile ekonomik anlamda iş birliktelikleri yapmak. Türkiye de bu nedenle bizim için oldukça önemli bir ülke. Bizim için önemli bir partnersiniz"

Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, Afrika'da aralarında Gabon'un da bulunduğu bazı ülkelerin kendileri için öncelikli olduğunu belirterek, Türk iş adamlarına Gabon'da yatırım yapma çağrısında bulundu.
     Türkiye-Gabon İş Forumu'nda konuşan Meral, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'un yakın zamanda Gabon'u geniş bir heyet ile ziyaret ettiğini hatırlatarak, "Orada Gabon'un Türk iş adamları için fırsatlar ülkesi olduğuna şahit olduk. Gabon, insanları çok sıcakkanlı ve cana yakın bir ülke. Gabon da başta enerji, inşaat, havacılık, savunma ve kimya olmak üzere birçok alanda fırsatlar sunuyor. Türk iş insanları olarak bu fırsatları değerlendirmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.
     Meral, aralarında Koç Grubu, Kibar Holding, Çukurova Grubu, Çalık Grubu, Kastamonu Entegre, THY, Akkök Grubu, Nurol Holding, Rönesans Grubu, Eser Grubu, Akfel Grup, Yıldırım Holding, Bank Asya, Vefa Grup, Cengiz Holding, Summa İnşaat, Prefabrik Yapı İnşaat, Kayı İnşaat ve Akşan Yapı'nın bulunduğu Türkiye'nin önde gelen şirketlerinin, Gabon'un 2012- 2016 yıllarına kapsayan Altyapı Ulusal Kalkınma Planı çerçevesinde enerji, inşaat, savunma ve kimya gibi birçok sektörde yatırım yapmakla ilgilendiklerini belirtti.
     Forumda konuşan Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimba ise Türkiye ile somut işler yapmak istediklerini belirterek, "Siyasi ilişkilerimizde yakaladığımız istikrarı ekonomik anlamda da gerçekleştirmek istiyoruz. Yeni dönemde hedefimiz yükselen ülkeler ile ekonomik anlamda iş birliktelikleri yapmak. Türkiye de bu nedenle bizim için oldukça önemli bir ülke. Bizim için önemli bir partnersiniz" dedi.
     Ondimba, ülkesinde şirket kurmanın, gayrimenkule ulaşmanın, özellikle arazi tahsislerinin çok kolay olduğunu vurgulayarak, "Vergi mevzuatlarını da daha çekici hale getirdik. Bütün bu reformlar yabancı yatırımcıları çekmemize yardımcı oluyor" diye konuştu.
    
     -"Gabon'daki sektörler ve fırsatlar daha geniş"-
    
     Gabon'un bugüne kadar dönüşüm sanayi ve petrokimya alanlarında yatırımlar çektiğini belirten Ondimba, "Ancak Gabon'daki sektörler ve fırsatlar daha geniş" dedi.
     Ondimba sözlerine şöyle devam etti:
     "Geçen yıl yüzde 6 oranında büyüme kaydettik. Borçlanma oranımızı da gayrisafi milli hasılanın yüzde 17'sine çektik. Gabon, bu kazanımlarını pekiştirmek amacı ile 2012 - 2016 yıllarını kapsayan dört yıllık bir Altyapı Ulusal Kalkınma Planı hazırladı. Bu kapsamda, demiryolu, karayolu, havayolu, sosyal konutlar gibi alanlarda büyük yatırımlar yapacağız. Ayrıca egemen bir fon oluşturuldu. Bu fon ülkemizdeki fırsatları gören yatırımcılar ile paylaşılacak. Sanayileşmiş yönünüz ülkemizin bu alandaki hedefleri ile örtüşüyor. Tarım potansiyeliniz bizim 'Yeşil Gabon' hedefimiz için oldukça uygun. 200 bin sosyal konut açığımız var. Bu alanda da sizlerin çok iyi olduğunu biliyorum. Başta özel hastaneler olmak üzere, özel hastaneler konusunda da oldukça iyisiniz. Dolayısıyla ortak çıkarlarımız doğrultusunda projeler geliştirebiliriz. Biz buna hazırız."
     Toplantıya katılan Koç Grubu, Çukurova Holding, Rönesans İnşaat, Eser Grubu, Akfel Grubu'nun yetkililerinin de aralarında bulunduğu iş dünyası temsilcileri de Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimba ve Gabonlu iş adamları heyetine faaliyet alanları şirketleri hakkında bilgi verdi.
    
    
    

Bu haberi 208 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir