g3 Forumu, İstanbul'da yapılacak

  • Yazı boyutu
g3 Forumu, İstanbul'da yapılacak

g3 Forumu, İstanbul'da yapılacak

Gençleri girişimciliğe teşvik etmek amacıyla dünyada 123 ülkede kutlanan Global Girişimcilik Haftası içinde yer alan etkinliklerin en önemlisi g3 Forumu 15 Kasım'da İstanbul'da gerçekleştirilecek.
     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Gate Türkiye ev sahipliğinde Vodafone ana desteğinde düzenlenecek Forum'a ilişkin detaylar, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı, TOBB Genç Girişimciler Üst Kurul Üyesi Gülden Yılmaz, TOBB Girişim Sermayesi Sektör Meclisi Başkanı Göktekin Dinçerler, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray ve Gate Türkiye Kurucu Başkanı Selçuk Kiper'in hazır bulunduğu bir basın toplantısıyla aktarıldı.
     Basın toplantısının açılış konuşmasını gerçekleştiren TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı, TOBB Genç Girişimciler Kurulu'nun, girişimcilik kültürünün gençler arasında gelişmesine öncülük etmek üzere kurulduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:
     "Hükümetimizin belirlediği 2023 vizyonu doğrultusunda, ülkemizin ulaşması gereken en önemli hedeflerden biri dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmak. Bu hedefe ulaşmamız için ülkemizdeki girişimcilik farkındalığının ve girişimci sayısının artırılması gerekiyor. Biz, TOBB Genç Girişimciler ve Kadın Girişimciler Kurulları olarak 2009 yılından bu yana 80 ildeki 10 bin 500 üyemiz ve 39 üst kurul üyemiz ile birlikte, Türkiye'deki girişimcilik ekosisteminin sağlıklı bir şekilde gelişmesi adına eğitim-kültür, Ar-Ge-inovasyon, mevzuat, finansman ayaklarında pek çok sistemli çalışmalar yürüttük. Eğitim-kültür kapsamında 3 yılda 65 ilimizi ziyaret ettik, 50'den fazla üniversitede 20 bin öğrenci ve 50 bin kadın ve genç girişimci adayı ile buluştuk. Geçen seneden beri Global Girişimcilik Haftası kapsamında üniversitelerin girişimcilik kulüpleri ile sistemli bir şekilde bir araya gelmekteyiz ve yine bu oluşum kapsamında haftanın amiral gemisi olan g3 Forumu'nu düzenliyoruz.
     Bunların yanı sıra, finansmana erişim konusunda da çok önemli iki projeyi gündeme getirdiğimizi ifade etmek isterim. Bunlardan biri, erken aşama girişim sermayesi endüstrisine katkıda bulunacak olan Fonların Fonu; diğeri ise melek yatırımcılığı geliştirecek olan "Bireysel Katılım Sermayesi". Aynı zamanda, girişimcilik konusunda çalışan tüm kurumların ortak bir platformda buluşmasına olanak sağlayan Girişimcilik Konseyinin oluşturulmasına ön ayak olduk. Hükümetimizin hazırlamış olduğu 10. Kalkınma Planı için oluşturulan Girişimciliğin Geliştirilmesi Özel İhtisas Komisyonunda da çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Tüm bu sistemli çalışmalarla girişimcilik ruhunun ateşlenmesine ön ayak olmaktan dolayı gururluyuz."
    
     -"Kadın ve genç girişimci sayısının yeterli seviyede olmadığı görülüyor"-
    
     Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray ise Türkiye'nin gelişmiş ülkelerle arasındaki kalkınmışlık farkını kapatılabilmesi, küresel rekabet gücünü geliştirmesi için girişimcilik ekosisteminin en önemli odak noktalarından birini oluşturduğunu belirterek, "İyi bir fikrin, bir ülkenin sosyal ve ekonomik değerlerine katkı sağlayacak girişime dönüştürecek mekanizmaların desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. Bugün girişimciliğin küresel istatistiklerine baktığımızda en önemli sorun kadın ve genç girişimci sayısının yeterli seviyede olmadığını görüyor, burada bütün potansiyellerden yararlanılması; gençlerin, kadınların ve engellilerin de bu sürece katılmasının önemine inanıyoruz" diye konuştu.
     Gate Türkiye'nin Kurucu Başkanı Selçuk Kiper, g3 Forumu hakkında şu bilgileri aktardı:
     "2011 yılında ilkini düzenlediğimiz Forum'da, yüzde 41'i kadın yüzde 59'u erkek olmak üzere bin 500 civarında katılımcıyı ağırladık. Bu katılımcılara yaptığımız ankette katılımcıların yüzde 28'inin panel konularını önemsedikleri için yüzde 62'sinin ise networking amacıyla geldiği bilgisine ulaştık. Buradan hareketle, geçen seneki yoğun ilgi üzerine Forum'un markalaşması yönünde adımlar attık. Bu yılki etkinlik içeriğimiz, girişimcilerin daha çok fayda sağlayabilmesi üzerine kurgulandı. Paneller yerini 3 ayrı bölüme bıraktı. Bunlar Learn, Engage ve sımulate yani Öğren, Katıl ve Canlandır. Danışma kurulumuzun belirlediği Finans, Hukuk, Pazarlama, İnsan Kaynakları, Fikrin Yatırımcıya Sunumu, Teşvik ve Hibeler, Mobil Teknolojiler-İnovasyon ve Sosyal Girişimcilik olmak üzere 8 konunun uzmanları 10'ar kişilik masalarda girişimcilere bu konuları anlatacaklar ve onların sorularını cevaplayacaklar. Bu format sayesinde girişimciler her türlü sorularına yanıt bulmanın yanı sıra networking imkanı da bulacaklar. Öğleden sonraki bölümde ise açılış konuşmalarının ardından 2 panelimiz olacak."
    
    
    

Bu haberi 123 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir