G-20 zirvesi ve Fed toplantısı

  • Yazı boyutu
G-20 zirvesi ve Fed toplantısı

Piyasalar G-20 zirvesi ve Fed toplantısına odaklandı

Piyasalar, Fed'in ABD ekonomisindeki büyüme stratejilerinin tartışılacağı ve iki gün sürecek toplantısına ve G20 zirvesine odaklanırken, toplantıların piyasaların yönü üzerinde belirleyici olması bekleniyor.
     Piyasalar dün Yunanistan seçim sonuçlarının beklentilerini şimdilik karşılamasıyla güne alıcılı başlasa da özellikle İspanya'da faizlerin yükselişe devam etmesiyle negatife döndü. İspanya'da 10 yıllık tahvil faizleri güne yüzde 6,82 - 6,84 aralığından başladıktan sonra analistlerin 'sürdürülemez' diye nitelendirdikleri yüzde 7 seviyesinin üzerine çıktı. Bir ara yüzde 7,2850'ye kadar yükselen faizlerin daha sonra 7,15 seviyelerinde dengelendiği görüldü.
     Piyasaların açılıştan sonraki olumsuz havasına bir destek de yine Fitch'den geldi. Fitch Hindistan'ın notunu düşürmese de (BBB-) not görünümünü 'durağan'dan 'negatif'e düşürürken, Portekiz'in 4 bankasının da notunu düşürdü.
     Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle'nin dün yaptığı Yunanistan'ın memorandum şartlarında iyileştirmeye gidilebileceği açıklamaları ile toparlanmaya çalışan piyasalarda bu etkinin de sınırlı kaldığı görüldü. Nitekim akşam Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından Yunanistan'ın kurtarma şartlarında herhangi bir değişikliğe, süre uzatımına gidilmemesini savunarak kendi dışişleri bakanının açıklamalarına karşı çıkmış oldu.
     Dün Almanya'da DAX endeksi günü yüzde 0,30 oranında yükselişle kapatsa da açılışta denediği 6.300 puan direncini kıramayarak gün içinde açılışa göre değer kaybetmesi dikkat çekti. ABD'de Dow Jones endeksi ise 12.700 puan seviyelerinde yatay seyrettiği günü yüzde 0,20 değer kaybıyla kapattı.
    
     -G20 zirvesi ve FED toplantısı piyasaların gündemini oluşturacak-
    
     Meksika'da devam eden G20 zirvesinde, liderlerin özellikle AB ülkelerinden sermaye ve yapılandırma ihtiyacı olan ülkelere yönelik yapmaları beklenen açıklamalar ve FED'in ABD ekonomisindeki büyüme stratejilerinin tartışılacağı ve iki gün sürecek toplantısı piyasaların takip edeceği ve yön üzerinde belirleyici olacak gündem maddeleri olarak öne çıkıyor.
     İMKB 100 endeksinin dün 59.000 puan sınırından gelen satışlarla 58.500 puan seviyesinin altında kapatması teknik analistler tarafından olumsuz olarak yorumlanıyor. Dün İspanya faizlerinin yükselişi, Portekiz bankalarına gelen not indirimi gibi gelişmelerle İMKB'de işlem gören banka hisseleri de satış baskısı altında kaldığı görüldü. Bununla birlikte analistler endeksin 57.500-58.000 puan üzerinde tutunabilmesi durumunda yükseliş isteğinin güçleneceğini belirtiyorlar.
    
     Bugün piyasaların takip edeceği veriler ise şöyle:
     G20 Liderler Zirvesi
     09:45 Fransa İş Güven Endeksi (Haziran) - Önceki Veri: 93
     11:30 İngiltere Tüketici Fiyat Endeksi (Mayıs) (Aylık) - Önceki Veri: %0.60
     11:30 İngiltere Perakende Satışlar Endeksi (Mayıs) - Önceki Veri: %0.70
     12:00 Almanya Zew Güncel Durum Anketi (Haziran) - Önceki Veri: 44.1
     12:00 Almanya Zew Ekonomik Güven Anketi (Haziran) - Önceki Veri: 10.8
     15:30 ABD Konut Başlangıçları (Mayıs) - Önceki Veri: 717bin
     15:30 ABD Yapı İzinleri (Mayıs) - Önceki Veri: 723bin
    
    
    


Bu haberi 162 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir