Futbol sevdası kriz dinlemiyor!

  • Yazı boyutu
Futbol sevdası kriz dinlemiyor!

ING Ekonomik Araştırmalar Bölümünün "Kupa Ekonomisi-Futbol Sadece Futbol Değildir" araştırmasının sonuçlarına göre, "takımlarının şampiyon oluşunu görme karşılığında ne kadar harcama yapabilecekleri" sorusuna verilen yanıtlarda, kişi başı ortalama 98 avroluk harcama ortaya çıktı

ING Ekonomik Araştırmalar Bölümünün UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası döneminde yayımladığı "Kupa Ekonomisi-Futbol Sadece Futbol Değildir" araştırmasına göre, "takımlarının şampiyon oluşunu görme karşılığında ne kadar harcama yapabilecekleri" sorusuna verilen yanıtlarda, kişi başı ortalama 98 avroluk harcama ortaya çıktı.
     TNS NIPO kamuoyu araştırma şirketi tarafından yürütülen ve EURO 2012'ye katılan 16 ülkede gerçekleştirilen araştırmada, tüketici davranışları ve tavrı ile futbol ilişkisi sorgulandı. Her ülkede yaş, cinsiyet ve gelir seviyesi açısından nüfusu temsil eden yaklaşık bin kişiyle görüşülerek hazırlanan anket online olarak yanıtlandı.
     Araştırma sonuçlarına göre, dünyada ekonomik alanda statü kaybetmesine rağmen Avrupa, iş futbola geldiğinde dünyanın merkezi konumundaki yerini koruyor. FIFA Dünya sıralamasındaki ilk 10 ülkeden 7'si Avrupa'da yer alırken, bu ülkelerin tamamı EURO 2012'ye katılmaya hakkı kazandı.
     Avro Bölgesi ekonomik olarak daralmasına rağmen, Avrupalılar milli takımlarını şampiyon görmek için "kesenin ağzını açmaya" hazır. "Takımlarının şampiyon oluşunu görme karşılığında ne kadar harcama yapabilecekleri" sorusuna verilen yanıtlarda, kişi başı ortalama 98 avroluk harcama rakamı ortaya çıktı.
     En fanatik futbol taraftarlarına sahip İrlanda'da bu rakam kişi başı 297 avro, İngiltere'de 207 avro oldu. Güney Avrupa'da Yunanistan 187 avro, İtalya 167 avro, İspanya 130 avro ve Portekiz 112 avro ile ilk sıraları aldı. Kuzey Avrupa ülkeleri arasında yer alan ve turnuvanın favorileri arasında gösterilen Almanya 65 avro, Hollanda 39 avro, İsveç 34 avro ve Danimarka 23 avro harcama ile ortalamanın altında kaldı.
    
     -Çalışan her 10 kişiden biri turnuva için en az birkaç saat izin kullanacak-
    
     Araştırma katılımcılarından Polonyalıların yüzde 49'u, Ukraynalıların yüzde 42'si, Rusların yüzde 33'ü, şampiyon olma karşılığında yıllık gelirlerinin yüzde 1'inden vazgeçmeye hazır olduğunu söyledi. Almanlar ve Fransızların yüzde 4'ü, Hollandalıların yüzde 2'si bu fikre sıcak baktığını söyledi. Yunanların yüzde 26'sı ve İrlandalıların yüzde 29'u, kendilerine Avrupa şampiyonu denmesi için, bütün bir sene boyunca elde edecekleri satın alma güçlerinin yüzde 1'inden vazgeçmeye hazır.
     Bir Avrupalı, şapka, atkı ve tişört için kişi başı ortalama 14 avro harcarken, Rusya ve İrlanda'da bu rakam ortalamanın 2 katına çıktı. Şampiyonanın ev sahipleri Ukrayna ve Polonya 19 avro harcama ortalamasıyla bu ülkeleri takip etti. İspanya 18 avro, İtalya ve Yunanistan 16 avro, İngiltere 15 avro ile listede yer aldı. Almanya 8 avro, İsveç ve Danimarka 7 avro, Hollanda 4 avro ile listenin son sıralarında yer aldı.
     Taraftarların, takımlarını izleyebilmek için işyerlerinden alacakları izin miktarının da incelendiği araştırmada, çalışan her 10 kişiden birinin turnuva için en az birkaç saat izin kullanacağı, turnuva boyunca bu sürenin ortalama 28 saat olacağı hesaplandı.
     Avrupalıların yüzde 61'i, milli takımları maç kazandığı zaman gurur duyarken, yüzde 60'ı ülkelerinde dayanışmanın artığını gözlemlediğini belirtti. Arzu edilen sonuçların elde edilmesiyle, "gurur duygusunun en çok körüklendiği" ülkeler, yüzde 88 ile Ukrayna, yüzde 81 ile Rusya, yüzde 81 ile Portekiz, yüzde 77 ile Polonya ve yüzde 74 ile Yunanistan oldu.
    
    


Bu haberi 373 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir