FT'den, "İstanbul İş ve Finans" eki -Ekte, Maliye Bakanı Şimşek'le yapılan röportaja da yer…

  • Yazı boyutu
FT'den, "İstanbul İş ve Finans" eki
  -Ekte, Maliye Bakanı Şimşek'le yapılan röportaja da yer…

FT'den, "İstanbul İş ve Finans" eki -Ekte, Maliye Bakanı Şimşek'le yapılan röportaja da yer verildi -Şimşek: "Bu yılın ilk yarısında, ekonomiyi yeniden dengeledik. Bunun için biraz olsun takdiri hak ettiğimizi düşünüyorum"

İngiliz Financial Times (FT) gazetesi, bugünkü sayısıyla birlikte "İstanbul İş ve Finans" özel eki verdi.
     4 sayfalık ekte, İstanbul'daki mode ve yeni yapılanmanın anlatıldığı "Yeni bin yıla açılan kapı" başlıklı, İstanbul'un geleceğin küresel finans merkezi olacağının belirtildiği "Hırs, şehri bir adım öne yerleştiriyor" başlıklı ve İstanbul'un depreme ne kadar hazır olduğunun sorgulandığı yazılarının da aralarında bulunduğu 10 makale ile habere yer verildi.
     FT'nin Türkiye muhabiri Daniel Dombey, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile yaptığı röportajı ise "Ekonomiyi zor zamanlarda yeniden dengeleme" başlığıyla aktardı.
     Şimşek'in yolculuğunun Batman'da başlayarak, yolunun ekonomist olarak Londra'daki Merrill Lynch'den geçtiğinin ve daha sonra Türkiye'nin Maliye Bakanı olduğunun kaydedildiği yazıda, Şimşek'in Ankara'da çalışıyor olmasına karşın, zihnini daha çok İstanbul'un meşgul ettiği belirtiliyor.
     İstanbul'un, hükümetin planlarının merkezinde olduğunu kaydeden Dombey, Şimşek'in "Sadece İstanbul'da birçok altyapı projesi var ve bunun bir nedeni var" sözlerini aktararak, Şimşek'in bunlarla Boğaziçi'ne üçüncü köprüyü, kara ve deniz tünellerini, Ankara ile hızlı tren bağlantısını kastettiğini ifade ediyor.
     Yazıda, Şimşek'in, "Birinci sınıf altyapınız varsa, daha fazla yatırım çekme ve ulaşım alanında daha fazla rekabetçi olma ihtimaliniz olur" sözlerine yer verildi.
    
     -"Güvenirliğimizi muhafaza etmek istiyoruz"-
    
     Dombey, Şimşek'in İstanbul'u finans merkezi yapmayı amaçladıklarının da söylediğini ve "Mali mekanizma, mali hizmetler ile varlık yönetimini ilerleme kaydedilecek bir yerde toplamak istiyoruz" dediğini kaydetti.
     FT yazarı bunun bir maliyeti olduğuna dikkati çekerek, Şimşek'in "Çok sayıda altyapı projemiz var ve bunları özel sektörün yapmasını istiyoruz. Ancak özel sektör kaynak bulamadığı zaman ve proje de önemliyse, elbette biz dahil oluyoruz" sözlerini aktardı.
     Yazıda, Şimşek'in ayrıca, borç konusunun 10 yıl önce Türkiye için sıkıntılı bir konu olduğunu ifade ettiği kaydedilerek, "Bugün kimse, Türkiye'nin borç sorunu olduğunu söyleyemez. Ancak güvenirliğimizi muhafaza etmek istiyoruz. Güvenirliği kazanmak zor, kaybetmek istemiyoruz" dediği belirtildi.
     Dombey, Bakan Şimşek'in bütçe açığını kontrol etmenin önemli olduğunu söylediğini aktararak haberini Şimşek'in, "Bu yılın ilk yarısında ekonomiyi yeniden dengeledik. Bunun için biraz olsun takdiri hak ettiğimizi düşünüyorum. İnce ayar yapmak kolay değil" sözleriyle sonlandırdı.
     FT, İstanbul ekinde ayrıca, otomotiv sektörü, turizm, iş dünyası ve mutfak kültürü gibi konularla ilgili makalelere de yer verdi.
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir