FSM Köprüsü'nde iftara misafir

  • Yazı boyutu
FSM Köprüsü'nde iftara misafir

Bakan Yıldırım, FSM Köprüsü'nde işçilerin iftar sofrasına konuk oldu

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Fatih Sultan Mehmet (FSM) Köprüsü'nün bakım ve onarımının bugün yapılmadığı takdirde, her geçen gün, her geçen ay ve her gecikilen senenin bedelinin çok daha ağır olacağını belirterek, "Onun için, kalıcı rahatlık için geçici sıkıntıları mutlaka göze almak zorundayız. Biz de bunu yaptık" dedi.
     FSM Köprüsü Hisarüstü Şantiyesi'nde köprü bakım ve onarımında görev alan işçilerin iftar yemeğine katılan Bakan Yıldırım, köprü çalışmasının ertelenmesi halinde buradaki korozyonun çok daha kısa sürede yayılabileceğini, erken teşhis ve tedavi ile doğabilecek büyük risklerin ortadan kaldırıldığını söyledi.
     FSM Köprüsü'ndeki çalışmaların daha kısa sürede bitirilmesinin belli şartlara bağlı olduğunu ifade eden Yıldırım, "Allah'a şükür sıcaklık dışında, iklim şartları, hava şartları, rüzgar yönü lehimize oldu, işlerimiz hızlandı. Önümüzdeki dönem içerisinde de eğer şartlar böyle giderse biraz daha fazla iş yapma imkanına sahip olacağız" diye konuştu.
     Yıldırım, çalışmaların, bir yanda 40 dereceyi bulan hava sıcaklığı bir yandan metalin o sıcaklıkta bir misli artan ve çalışma şartlarını zorlaştıran sıcaklığı diğer yandan da trafik çilesiyle stresi artan İstanbullu sürücülerin manevi baskısıyla zor şartlar altında sürdüğünü vurguladı.
     İstanbullular'dan bu durumu takdir etmelerini isteyen Yıldırım, şunları kaydetti:
     "Bu köprünün bakım ve onarımını bugün eğer yapmazsak her geçen gün, her geçen ay ve her gecikilen senenin bize bedeli çok daha ağır olacak. Onun için, kalıcı rahatlık için geçici sıkıntıları mutlaka göze almak zorundayız. Biz de bunu yaptık. Bu çalışma zamanını seçerken özellikle olabilecek en uygun dönemi dikkat aldık.
     Hem hava şartlarının, iklim şartlarının iyi olması sebebiyle hem de okulların kapalı olduğu tarihler olması nedeniyle sene içerisinde bu işin yapılabileceği en uygun tarihler Haziran ve Eylül ayları arasıdır. Bütün planları, bütün iş programlarını bu tarihlere sığdıracak şekilde yaptı arkadaşlarımız. Üç vardiya halinde çalışmalarımız sürüyor."
    
     -"Her gün yarım milyon araç Boğaz köprülerinden geçiyor"-
    
     Türkiye'nin nüfusunu 5'te birinin İstanbul'da yaşadığını anımsatan Yıldırım, bu nüfusun da 8,5 milyonunun Avrupa yakasında, 5 milyonunun ise Anadolu yakasında bulunduğunu hatırlattı.
     Yıldırım, "Bir dünya şehri İstanbul'da karşıdan kaşıya karayolu geçişi sadece iki köprüyle sağlanıyor. Türkiye genelinde 16 milyon 30 bin araç, sadece İstanbul'da ise 3 milyon araç var. Bu araçların her gün yarım milyonu bu köprülerden ya Avrupa ya da Asya yakasına geçiş yapıyor. Kaba bir hesapla en az 1 milyon İstanbullu, belki de fazlası bu araçlarda geçiş yapıyor" diye konuştu.
     Başlangıçta ufak tefek aksaklıklar, koordinasyonda sıkıntılar yaşansa da bütün bunların aşıldığını ve herkesin ne iş yapacağını adı gibi bildiğini, işleri planlandığı gibi yaptığını anlatan Yıldırım, bu yüzden sürecin bundan sonra hızlanacağına dikkati çekti.
     Ramazan ayına ilişkin tebriklerini de dile getiren Yıldırım, "İstanbullular'ın yaşadıkları çilenin daha fazla sürmemesi, bir an önce bitmesi için arkadaşlarımızın gösterdiği büyük fedakarlığı da ayrıca takdirle anmak istiyorum" dedi.
    
     (Bitti)
    
    
    


Bu haberi 296 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir