Fransız iş adamlarından GTO'yu ziyaret etti -GTO Başkanı Nail Çiler'i ziyaret eden iş adamları,…

  • Yazı boyutu
Fransız iş adamlarından GTO'yu ziyaret etti
  -GTO Başkanı Nail Çiler'i ziyaret eden iş adamları,…

Fransız iş adamlarından GTO'yu ziyaret etti -GTO Başkanı Nail Çiler'i ziyaret eden iş adamları, bölgeye yapılabilecek yatırımlar hakkında bilgi aldı

Geri dönüşüm, atık bertaraf ve yenilenebilir enerji sektörlerinde faaliyet gösteren Fransız iş adamlarından oluşan bir heyet, Gebze Ticaret Odası (GTO) Başkanı Nail Çiler'i ziyaret ederek, bölgeye yapılabilecek yatırımlar hakkında bilgi aldı.
     GTO'dan yapılan açıklamada, geri dönüşüm, atık bertaraf ve yenilenebilir enerji alanında çalışan Fransa'nın bilinen firmalarından 10 iş adamının, GTO Başkanı Çiler ile bazı yönetim kurulu üyelerini ziyaret ettiği belirtildi.
     Ziyaret sırasında konuan Çiler, Türkiye ve Fransa arasındaki ticari ilişkilere değinerek, Gebze'nin, 9 Organize Sanayi Bölgesi, 13 limanı, 12 bine yaklaşan üyesi ve 54 farklı ülkeden toplam 339 yabancı sermayeli üyesi ve 6 milyar doları aşan ihracatıyla Türkiye'nin üretim üssü konumunda olduğunu söyledi.
     Çiler, Gebze'nin tek başına Türkiye'nin yüzde 10'luk ithalatını karşıladığını anlatarak, bölgenin ulaşım ve teknoloji yönünden de büyük imkanlara sahip olduğunu vurguladı. GTO'ya üye 28 Fransız şirketinin bulunduğuna dikkati çeken Çiler, bu firmaların genel olarak enerji, çelik, plastik ürünleri, kozmetik ve elektrik üzerine yoğunlaştığını dile getirdi.
     Çiler, 2012 yılının ilk 9 ayı ihracat rakamları ele alındığında, Türkiye ihracatının yüzde 4,2'sinin, ithalatının ise yüzde 3,63'ünün Fransa ile gerçekleştirildiğini anlatan Çiler, "Türkiye'de halen 400'e yakın önemli Fransız şirketinin yatırımı var. Türkiye'den ise Fransa'da sadece 35 şirket faaliyet gösteriyor. Fransa'daki 35 Türk firmasının 1 milyar dolar civarındaki yatırımına karşılık, Fransız firmaların Türkiye'de yapmış olduğu yatırımların toplamı 6 milyar dolar civarındadır" şeklinde konuştu.
    
     -"Türk firmalarıyla iş birliği yapmak istiyoruz"-
    
     Konuk iş adamlarından Groupe Vauche Üst Yöneticisi (CEO) Stephane Vauche de burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de bulunmalarından duydukları mutluluğu dile getirerek, 150 yıllık bir aile şirketinin 6 kuşak temsilcisi olarak, 30 yıldır çevre üzerine projeler geliştirdiklerini, Türkiye'deki firmalarla da iş birliği yapmak istediklerini söyledi.
     Sunumların ardından, GTO üyesi firmalarla ikili görüşmeler gerçekleştiren heyet, daha sonra Gebze Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (GOSB) Teknopark'ı gezdi.
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir